OS X El Capitan Што е нов преглед: Покажувач, манифестиран

курсор-ел-капитан-1

Продолжуваме со новините имплементирани во OS X El Capitan и ако вчера ги покажавме предностите на Сплит поглед, овој пат „да ја видиме акцијата“ што ќе ни овозможи да го најдеме курсорот на екранот на многу брз и ефикасен начин. Очигледно многумина од вас ќе помислат дека ова не е корисно за корисниците кои имаат совршен вид и за другите, но јас веќе потврдувам дека и покрај тоа што има добар вид, тоа е интересен метод за наоѓање на курсорот кога треба да поминете многу часови пред Mac.Ако имаме и темни позадини или многу отворени прозорци, имаме поголеми шанси нашиот мал покажувач да е „скриен“.

Сите знаеме дека во Apple имаме различни големини на екранот и додека моделите со најмал екран се 11-инчниот MacBook Air, најголемите се 27 инчи (преку 12,13, 15, XNUMX инчи) и во двата случаи оваа опција може да биде добра . Пронаоѓањето на покажувачот на екранот зафатен со јазичиња, апликации или темни позадини може да биде тешко и затоа Apple ја додава оваа опција на зголемете го покажувачот со правење кругови со глувчето или тастатурата.

Овозможете или оневозможете ја оваа опција

Оваа опција што Apple ја спроведува во новиот OS X што е близу до лансирање, корисниците секогаш имаат можност да ја активираат или деактивираат опцијата и очигледно тоа е направено од Системски преференции> Пристапност. 

курсорот-osx-капетанот-1 курсорот-osx-капетанот-2

Вистината е дека ако се навикнеш на неговата употреба несвесно, тогаш можеби ќе ти недостасува ако го деактивираш, но добро е да се знае дека имаме можност да ги активираме или деактивираме по наша желба од поставките. Дефиницијата на Apple за оваа функција „курсор, манифест“ е совршена за оваа функција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.