OS X El Capitan Што е нов преглед: Исклучете го аудио во табулаторите Сафари

неми јазичиња на сафари-ел-капитан

Во OS X El Capitan се додадени неколку промени во однос на функциите и другите, но ние имаме неколку извонредни новости во софтверот и што ќе правиме до објавувањето на финалната верзија што се очекува за наредниот 30 септември како „Епл“ објави во главниот момент на „Ајфон 6с“, треба да ги разгледува еден по еден.

Едно од овие подобрувања за OS X El Capitan е поврзано со аудио репродукцијата на Mac и директно со Safari. Во многу наврати имаме безброј отворени јазичиња и не е јасно од каде го слушаме аудио во случај да сакаме да го запреме, во новиот OS X El Capitan лоцирањето на таа картичка ќе биде полесно благодарение на иконата што ја додава Apple во полето за паметно пребарување.

неми-јазичиња-аудио-капетан1

Како што можете да видите на сликата на заглавието на овој напис, Apple и новата опција за исклучување на звукот имплементиран во OS X El Capitan ни овозможува брзо и ефикасно да го замолчиме Mac. Вистина е дека денес има прелистувачи кои ни ја покажуваат иконата на самиот таб, во Chrome, на пример, веќе имаме икона на јазичето кога играме видео или аудио што ни овозможува да ги идентификуваме, но кога има многу отворени јазичиња, ја губиме од вид иконата и потешко е да се најде и да може да се замолчи. Сега пристапот до табулаторот на прелистувачот и замолчувањето кога ќе имаме многу отворено нема да биде толку комплицирано благодарение на фактот дека иконата се појавува во полето за пребарување.

неми-јазичиња-аудио-капетан2

Друга опција е директно да го деактивирате аудиото на јазичињата отворени во Safari и за ова единственото нешто што е потребно е да се притисне „Исклучи ги сите јазичиња“ со кои ќе ги оставиме јазичињата замолчени со удар на пенкалото. Колкумина од нас не активираа видео или песна во автоматска репродукција кога сурфавме на некои веб-страници? Apple го именува како: Затвори ја устата, страница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.