OS X El Capitan Што е нов преглед: Два прозорци одеднаш со поделен преглед

Сплит-поглед-ел-капитан-2

Едно од подобрувањата имплементирани во OS X El Capitan и продолжувајќи со низата објави во кои ќе ги видиме подобрувањата имплементирани во оваа нова верзија на оперативниот систем Mac, е Split View. За сите оние кои сè уште не знаат од што се состои оваа нова додадена функција во софтверот на Apple, брзо ќе кажеме дека станува збор за моќност прегледајте на цел екран две апликации поставени една до друга дозволувајќи му на корисникот многу да се подобри во однос на продуктивноста. Добрата работа кај Split View е леснотијата со која ќе можеме да ја активираме и деактивираме. Значи, без понатамошно разочарување, да го видиме токму ова, како да ја активирате оваа нова опција достапен на OS X El Capitan.

Сплит-поглед-ел-капитан-1

Првото нешто што ќе го кажеме е дека го имаме две можности за активирање на поделен преглед. За мене лично наједноставната опција е притиснете го зеленото копче на цел екран тоа е во горниот лев агол на секој од прозорците, оној што треба да се зголеми. Со држење на копчето со глувчето или тастатурата, се појавува сината позадина и можеме да го поместиме прозорецот лево или десно. Во случај да имате две апликации отворени, ќе биде лесно да ги поставите и ако имаме повеќе од две, тие ќе се појават во форма на сликички (наречени сликички), кликнете и задржете на една од нив и повлечете на слободната страна оставајќи ги двете апликации на цел екран.

 

Сплит-поглед-ел-капитан-4

Другата опција за активирањето на Split View е преку контрола на мисијата. Во овој случај, она за што треба да бидеме јасни е тоа се активира ако користиме прозорец во режим на цел екран затоа штом ја користиме оваа опција, кликнуваме на Mission Control и ја влечеме другата компатибилна апликација Split View надолу. Исто така, во двата случаи тоа е можно изберете го просторот што секоја апликација го зафаќа на екранотЗа да го направите ова, ние треба само да го поставиме покажувачот на црната линија и да се преместиме на страната што сакаме да ја имаме повеќе или помалку простор.

Сплит-поглед-ел-капитан-5

Откако работата ќе заврши, ако сакаме да го напуштиме Сплит Вју, ќе го земеме покажувачот до горниот дел од екранот и затвори го кој било од прозорците. Се сеќавам дека не се поддржани сите апликации со оваа функција, но сигурно програмерите постепено ќе ги ажурираат за да бидат компатибилни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оскар dijo

  Долго го чекав ова подобрување, многу личи на одличен прозорец од Linux, во него може да се игра со прозорците вертикално, хоризонтално и со четири прозорци истовремено, се надевам дека ќе го подобрат. Сега работењето со 27 Thunderbolt дисплеј и 27 iMac е одлично, иако има апликации што ги користам и кои сè уште не се ажурирани, се надевам дека наскоро ќе ви се заблагодарат на Apple.

 2.   Мигел dijo

  Curубопитно е да се реализира големиот број луѓе кои не знаат толку корисна и исто така бесплатна апликација, како што е BetterTouch Tool.

  1.    Микеланџело dijo

   Ви благодарам многу за оваа препорака. Не ја знаев оваа апликација и таа е само она што го барав и многу повеќе. Од најдобрите.

 3.   Хорхе dijo

  хахахахаха тоа е новина? Имам уредно прозорци со години, полесно е и има повеќе опции за конфигурација за прозорци

 4.   Оскар dijo

  Некој знае дали е компатибилен со стари Macs!? Пробав да го ставам на мојот Mac и не можам!