OS X El Capitan Што е нов преглед: Мапи и што има ново

Мапи-ел-капитан

Остануваат само 6 дена до официјалното лансирање на OS X El Capitan и ние продолжуваме да ја освежуваме меморијата со оние подобрувања што ги додава новиот оперативен систем на Apple. Ако вчера ја истакнавме опцијата додадена во Ел Капитан за да ја видиме каде што го имаме курсорот во секое време и како да ја активирате или деактивирате оваа опција, овој пат ќе ја видиме додаде подобрувања во природната апликација „Карти“ и тоа директно се повикува на јавниот превоз и неговите распореди.

Оваа опција ќе биде активна во некои градови за време на лансирањето на оперативниот систем и се надеваме дека со текот на времето ќе се прошири и во останатите. Apple ќе ни понуди можност да видиме и примаме насоки, распореди и можни инциденти во јавниот превоз за да стигнеме таму каде што сакаме. Но, покрај автобусот, возот и метро, ​​можно е и добивање насоки директно да се оди пеш, па дури и со траект.

Апликацијата Мапи продолжува да додава важни подобрувања за корисниците и малку по малку се оддалечува од таа прва и проблематична апликација што беше на нејзиното лансирање за да стане многу корисна апликација. Друга новина е можноста за подготовка на рутата што сакаме да ја следиме на нашиот Mac и да ја испратиме директно на iPhone. На овој начин можеме да ги следиме упатствата од нашиот паметен телефон и да не се изгубиме.

Maps Connect, мислењата на TripAdvisor и аквизициите на компаниите за подобрување на корисничкото искуство со Maps на OS X се некои од подобрувањата што беа забележани во последните месеци и се надеваме дека овие достигнувања не запираат сега и Apple продолжува да се обложува на натпреварување со една од најголемите ако не и најголемата, Гугл мапи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.