Како да се намали од macOS High Sierra во macOS Sierra

Ова е опција достапна за оние корисници кои ја имаат инсталирано верзијата macOS Sierra токму сега или директно го имаат инсталираниот инсталатор на USB веќе создаден. Од денес, додека ја пишуваме оваа статија, новата верзија на macOS High Sierra штотуку е објавена и можно е многу корисници да немаат ажуриран Mac, во овој случај важно е да го креирате овој диск што може да се инсталира на USB или надворешен диск.

Ако веќе имате инсталирано macOS High Sierra, опцијата што ви ја прикажуваме денес е да ја добиете претходната верзија на оперативниот систем, macOS Sierra. За извршување на намалувањето на рејтингот има повеќе опции, но најпрепорачана и најсигурна е создадете го овој бутабилен USB од Mac кој има инсталирано macOS Sierraбидејќи ќе биде сигурна и автентична верзија. Не е важно дали е од iMac, Mac mini или MacBook, сите тие работат исто.

На Интернет, исто така, можеме да ја најдеме оваа верзија на оперативниот систем на Apple или дури можеме да го намалиме рејтингот од стара копија на Time Machine, но најдобро е да пристапите директно од Mac и да го креирате инсталерот. Тоа е всушност нешто што го имаат многу корисници ако извршиме нулта инсталација во секоја верзија презентирани на WWDC бидејќи е неопходно да се создаде овој USB, овој работи совршено за нас.

Чекори што треба да ги следите за да се вратите во macOS Сиера

Почетниот чекор е вообичаен: резервна копија на Време машина или слично за да се избегнат проблеми во случај на дефект. Ова е првиот чекор во сите случаи и е дека без оваа копија тогаш доаѓаат проблемите со загуба на податоци, итн.

Сега мораме креирајте го инсталаторот macOS Sierra Тоа лесно може да се направи со користење на минимум USB од 8 GB. За да го направите ова, можеме да ги следиме овие чекори кои се скоро исти како да создадеме инсталатор за macOS High Sierra и да извршиме нула инсталација:

 • Кога имаме MacOS Сиера во Mac, вметнуваме USB од 8 GB или повеќе
 • Форматирајте го и преименувајте го USB-то во „Без наслов“
 • Отвораме Терминал и го залепиме следниот код: sudo / Апликации / Инсталирајте \ macOS \ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / Untitled –applicationpath / Applications / Install \ macOS \ Sierra.app –inteinteration
 • Ја внесуваме корисничката лозинка и чекаме да заврши

Кога ќе заврши овој процес (ќе потрае малку во зависност од брзината на Mac и USB) сè што треба да сториме е да го форматираме дискот на кој имаме инсталирано оперативен систем macOS High Sierra од Disk Utility и тоа е тоа. Сега е нашиот ред инсталирај од USB и за ова она што треба да го направиме е исклучете го Mac и со USB поврзан на компјутерот кога ќе се вклучи притиснете Alt, Избираме USB за инсталирање на macOS Sierra и кога ќе заврши ќе ја имаме Sierra повторно на Mac.

Препорачливо е да користите macOS High Sierra бидејќи разликите помеѓу двата система се малку и нема да забележиме подобрување при преземањето на верзијата, но ова го оставаме во ваши раце.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Kernel Panic dijo

  Како можам да креирам MacOs SIerra usb ако тој повеќе не се појавува во AppStore?

  1.    Хуан Б Салас dijo

   Тука го преземате https://support.apple.com/es-es/HT208202

 2.   Кристијан dijo

  има и друг начин ... малку подолг, но ефикасен ако сакате да направите USB со OS Sierra (бидејќи не им верувам на верзиите што постојат преку торенти). Тоа е да се спушти на „Ел Капитан“ во оваа верзија ... во оваа верзија ако можете да видите во купениот дел ОС Сиера да го преземе и да создаде USB.

 3.   Карлос Леон dijo

  Користам висока пила, но бидејќи ја имам, мојот MacBook Pro е побавен од вообичаеното, затвора апликации, треба време и ми пречи ... Јас сум многу несреќен.

 4.   Паки То dijo

  Јас сум со Карлос Леон, бидејќи ставив висока пила во макбук-про, тоа е компир со клучеви. Бев супер задоволен со Сиера, сè беше мазно и работено. со висока сиера сè паѓа, потребни се илјада години да се започне во споредба со претходната и сè се затвора, виси или едноставно програмите не се компатибилни со новиот формат. Ајде, тие можеа да кажат дека дури и да е официјална верзија, тоа се однесува како бета во својата втора фаза најмногу. Замислувам дека тоа ќе биде цената што треба да се плати да се биде бесплатен систем, но ајде ... следниот пат ќе почекам малку пред да ажурирам

 5.   Irene dijo

  Истото ми се случи како и последните 2. Сите сме надградени во канцеларијата (за дизајн) и постарите компјутери (средината на 2009 година) страдаат огромно… и сите се многу побавни. Освен што останавме без додатоци за управувачи со фонтови (FontAgent) затоа што дава многу проблеми и сигурен сум дека тоа се проклетите MacO.
  Требаше многу време да се ажурира опремата и сега е многу подолго за да се намали рејтингот ... Не го препорачувам на никого. Барем засега!

 6.   Маурисио Пенагос dijo

  Денес отидов во Висока Сиера и Office 2010 престана да работи со Сиера, добро беше. Што можам да направам сега? Морам да купам нова канцеларија?.
  Лошото беше што со софтвер за чистење (Dr. Cleaner) го исчистив целиот компјутер, системски несакани датотеки итн.

 7.   Хуан Давид dijo

  Вие само треба да ја внесете оваа врска од истото јаболко https://support.apple.com/es-cl/HT208202Ве носи во продавницата за апликации што ви ја покажува верзијата MacOs Sierra за да можете да преземате на претходната верзија, да ја преземате и тој се грижи за сè.

  1.    Марија dijo

   Здраво! Нема да ми дозволи да го инсталирам, пишува дека е премногу стара верзија, дали знаете што можам да направам за да ја инсталирам?

 8.   март dijo

  Здраво! Ни мене не ми дозволува да го инсталирам, исто така пишува дека е престара верзија, дали некој знае што да стори за да ја инсталирам?
  Благодарам

  1.    Хуан Б Салас dijo

   Во теорија, она што укажува е дека има инсталирано ажурирана верзија на компјутерот и само треба да притиснете продолжение и тоа е тоа

 9.   Дидие dijo

  Здраво, можете ли да преминете од High Sierra верзијата во Sierra, а High да биде основниот оперативен систем?
  Ако е така, дали е изгубена гаранцијата?

 10.   Рожелио Арамбајд dijo

  Како си, кој може да ми помогне ??, имав долго време од претходната Сиера, (мислам дека Ел Капитан?) И го сменив дискот во цврст и WOOOWW мојот MacBook Pro работеше прекрасно кон крајот на 2011 година….

  Сè беше во ред и не сакам да ги ажурирам ОС кога се нови затоа што СЕКОГАШ носат грешки, така што до пред само 2-3 недели решив да ажурирам на Сиера, сè е во ред очигледно и мислам дека мојата грешка беше што видов дека најновата ера Висока Сиера и неколку дена подоцна, ја ажурирав ХИГ Сиера и од таму ми започнаа главоболките !!!!!.

  Прво со фактот дека апликациите со 32 бита веќе не би работеле наскоро, што во овој случај сум работел совршено со Office 2011 или 2010 година, не знам така сега со ова ќе морав да купам нови, па затоа прво решив да побарам за тоа на ЈуТјуб и преземена 2016 година, на мое изненадување беше и 32 бита !!!!! ... Како и да е, факт е дека машината е бавна, при лизгање во некои делови се чинеше дека е 486 од 2000 и воопшто воопшто други делови беше значително побавно отколку што беше. пред.

  Сега, не можам да печатам !!!, ако можам да печатам со оваа верзија и сè, но од вчера, печатачот е во пауза, вие испраќате нешто за печатење, стигнува до списокот за печатење и на «репродукција на копче» вели продолжете со печатење, го притискате, започнува како да ќе започне, ја извршува лентата за документи и по 3-4 секунди, се враќа во истиот режим, проблемот е што ако можам да печатам на истиот печатач мултифункционален HP, од друг компјутер, од iphone, итн. Дури и го отворам HP Utility, го печатам времето за тестирање и го печатам, му давам скенер и работи…. СИТЕ ПРОБЛЕМ Е ПЕЧАТОТ од мојот MacBook ...

  Јас веќе направив сè, повторно воспоставив печатење, претпочитав во библиотеката и копирај го com.apple.impresion, итн итн, отстранете го и повторно ставете го печатачот, СЕ !!!.

  Мојот сомнеж е колку е комплицирано да се вратам во Сиера, во една од оние до Капитан, затоа што последната безбедносна копија што ја имав беше кога бев Сиера, со Висока Сиера не ја поставив временската машина да направам копија, туку Се плашам дека ако направам резервна копија со High Sierra, не можам повеќе да ја користам во Сиера, сепак, копијата е стара веќе околу 2 недели и сигурно модифицирав некои документи, особено Dropbox !!!

  ПОМОШ !!
  1.- Дали можам да направам резервна копија, така што ова е најактуелно од моите документи и оттаму можам да го направам целиот процес за повторно инсталирање на Сиера и можам да ја залепам копијата без да ме замолам да ја ажурирам на Сиера?
  2.- Дали ќе имам некој друг проблем за кој беше охрабрен MacBook?
  3.- Може ли во одреден момент да мислам дека перформансот што го имав со Капитан, дали може да го имам со Хај Сиера?
  4.- Кои се ризиците од едноставно копирање на папката Dropbox за користење резервна копија на Сиера, а потоа само замена на Dropbox?
  5.- Дали е поврзан проблемот со печатачот?

  Кој може да ми помогне?

  Многу Ви благодариме