WatchOS 8 претставен на WWDC 2021

watchOS 8

Презентациониот настан на конференцијата Епл за програмери, познатиот WWDC, презентирајќи ја веста што оваа година ќе ја видиме во софтверот на различните уреди на компанијата.

Y watchOS 8 има свој посебен дел. Постојат неколку новини што ги претставува софтверот Apple Watch. Да речеме дека нема такви кои се многу релевантни за корисниците, но има мали подобрувања во споредба со тековната верзија. Да видиме што ни објаснија.

Apple штотуку ги претстави вестите што можеме да ги видиме оваа година во watchOS 8. Нема спектакуларен, но се цени што се вклучуваат мали нови функции за да можат да уживаат во се повеќе и повеќе потенцијал што го нуди Епл Види.

Апликацијата Breathe претрпува дополнителни подобрувања. Сега наречен Mindfulness, не се заснова само на дишење, туку ви помага кога треба да земете здив и медитираат. А во однос на дишењето, сега е исто така можно да се измери стапката на дишење додека спиете. Интересна опција додадена на следење на спиењето.

Сферите со позадината на фотографијата сега можат да вклучуваат длабочина ако користите фотографија во режим на портрет. Апликацијата за фотографии претрпе неколку интересни подобрувања, додавајќи моменти и спомени. Сега можете да ги споделувате вашите фотографии од Apple Watch со Messages или Mail.

Друга мала новина е што ако испратите рачно напишана порака, можете да вклучите и а емотикони. Од „Пораки“, можете да барате слика за испраќање и да имате побрз пристап до фотографиите.

Конечно, објектите се вклучени во апликацијата за пребарување. Сега можете да го лоцирате вашиот AirTag од Apple Watch. Од суштинско значење ако одите со вашиот LTE часовник и не го носите iPhone со вас.

Тие исто така ни покажаа како апликацијата Weather ни покажува дали ќе има врнежи во наредниот час. Е почекаме да видиме дали овие информации ќе бидат достапни и во нашата земја. Со watchOS 8, можете споделете ја вашата музика од Apple Watch преку апликацијата Messages.

Во принцип, ова се подобрувањата што штотуку ни беа прикажани во главниот збор што штотуку заврши. Е почекаме да ги испробаме првите бета да видиме дали има повеќе новини што не ни се прикажани денес поради прашање на време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.