Претседателот на IBM вели дека недостатокот на чипови може да трае уште две години

MacBook Air е отворен

Нов ладилник и внатрешни жици

Како што објасни претседателот на IBM, Jimим Вајтхурст за Би-Би-Си, недостатокот на чипови може да трае уште две години. Популарната технолошка фирма која се натпреваруваше со „Епл“ во минатото за напредок и продажба на персонални компјутери објаснува дека нејзините проценки се за загуби повеќе од 110.000 милијарди долари оваа година во автомобилскиот сектор поради недостаток на компоненти.

Но, технолошката индустрија не е ослободена од проблеми и логично мора да се каже дека Проблеми со производството на чипови и микрочипови кои влегуваат внатре во сите електронски уреди што ги користиме во нашиот ден за ден.

Од повеќе одложувања на пратките до недостиг на производните линии

На крајот, она што потрошувачот го забележува е дека пратката трае многу подолго отколку што се очекуваше и дека производните линии не се во можност да ги добијат компонентите за составување на уредите и тоа се случува во долги доцнења во времето на пратката.

Го гледаме во конзоли, автомобили, компјутери, паметни телефони, апарати и сите видови електронски уреди. Евидентно е дека ова е проблем и за производителите и за самите корисници, кои се фрустрирани од желбата да купат производи поради недостиг.

Ако сега одиме дека очекувањата за одложувања се на долг рок и дека некои веќе мислат дека тоа ќе трае неколку години, како што е случајот со претседателот на IBM станува малку покомплицирано. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.