Претходни чекори што треба да се преземат пред претстојното пристигнување на OS X El Capitan 10.11

ос-ел-капитан-1

Една од задачите што треба да ја извршиме пред да извршиме инсталација или ажурирање на оперативниот систем Mac е несомнено извршете чистење и резервна копија од оние важни податоци или документи што ги имаме во нашата машина.

За извршување на нашите резервни копии, најдобрата и најсоодветната работа е старата позната машина за време, но ние секогаш можеме да извршуваме бекап надвор од Time Machine на надворешен хард диск или слично, што зависи од секоја од нив. Пред да направите резервна копија Првото нешто е да се елиминира сè што не користиме, без разлика дали се апликации или документи и ова е основа да се започне на десната нога во следниот оперативен систем X.

временска машина

Направете резервна копија

Ова е чекор за кој многу корисници велат дека не е неопходен бидејќи Mac е навистина безбеден и не губи информации кога се ажурира OS X, но мора да бидеме јасни дека кога го ажурираме оперативниот систем некако ја „ресетираме“ нашата машина. Иако е точно дека во OS X обично нема проблеми со губење документи, секогаш е подобро да имаме резервна копија во нашата Време машина од сè што е најважно.

Постои опција за автоматизирање на резервните копии од самата алатка Time Machine, но пред ажурирање препорачливо е да ја направите оваа резервна копија рачно. Она што го советувам е да имате барем уште една „резервна копија“ за сите оние навистина важни документи или на надворешен хард диск или слично за да избегнете проблеми.

Елиминирајте ги апликациите и програмите што не ги користиме

Ова е за мене „најважниот чекор“ кога ќе инсталирам нов оперативен систем на мојот Mac. Многу од програмите или апликациите што ги преземаме и инсталиравме на нашиот Mac, дури не ги користат, па затоа пред да пристигне новата верзија е најдобро време за чистење и заштеда на простор на нашиот хард диск.

УСЛОВИ ЗА ДИСКИИ

Поправка на дозвола за диск

Уште еден од чекорите што многумина од нас го занемаруваат покрај претходниот и кој е исто така важен да се спроведе пред да се инсталира нов ОС X. Иако е точно дека препорачувам да го правите ова толку често за да го одржувате хард дискот во добра состојба , кога ќе инсталираме нов оперативен систем, се препорачува пред да ја извршите оваа едноставна акција од Disk Utility, можеме дури и автоматизирајте ја оваа задача. Откако оваа задача е завршена, можеме да го „испразниме ѓубрето“ за да имаме сè што е совршено и добро нарачано на работната површина.

Проверете ги апликациите што ги користиме

Пред да започнете со ажурирање без понатамошно разбирање, проверете дали сите програми и апликации што ви се потребни се поддржани од OS X El Capitan 10.11. Вистина е дека сега тоа не се случува како порано, но замислете дека го ажурирате вашиот OS X и тогаш не можете да користите никаква апликација или алатка за вашата секојдневна работа.

Сите подготвени!

макбук-ел-капитан

Многу корисници кои не мораат да се занимаваат со тестови на апликации и други пронајдоци, како можеме да го направиме тоа, можат мирно да ја ажурираат новата верзија на оперативниот систем на „Епл“ веднаш над сегашната верзија, Apple не прецизира дека треба да извршиме „формат“ на нашиот Mac да инсталирате нова верзија на OS X, ова е нешто што обично се прави ако имаме проблеми или откажувања од некој вид во нашиот компјутер.

Она што е јасно е дека Apple утре ќе ја лансира официјалната верзија на OS X El Capitan и затоа е добро да одвоите малку време и оставете го Mac подготвен со нашата резервна копија, поправка на дозволи и други совети за да избегнете проблеми во иднина и да не носите грешки од претходните верзии.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   henry dijo

    Овој оперативен систем os x е главоболка за ажурирање кога датотеките што се достапни во продавницата за апликации повеќе не се наоѓаат, без причина лошата опрема чини толку многу. штета