Како да префрлите фотографии од iPhone на Mac

Со објавувањето на секоја нова верзија на iOS, како и со секоја нова верзија на macOS, од Soy de Mac секогаш ви препорачуваме направи гребнатини инсталација, не го ажурирајте директно уредот од верзијата што веќе ја имаме инсталирано на нашиот компјутер.

Иако процесот бара време и бара од нас повторно да ги инсталираме апликациите, тоа е најдобриот метод за нашите iPhone, iPad и Mac да продолжат да работат како првиот ден. Во случајот со iPhone, што се случува со фотографиите што ги имам на iPhone? Како да префрлам фотографии од iPhone на Mac?

Ако е Mac, тоа е во ред, бидејќи е најлесниот метод за правење резервни копии на сите слики поврзете надворешен хард диск и копирајте ја целата содржина што сме ги зачувале на Mac.

Меѓутоа, ако се работи за iPhone или iPad, работите се сосема различни. Уште повеќе, ако е Mac, бидејќи во Windows процесот е многу поедноставен. Ако сакате да знаете како да пренесувате фотографии од iPhone на Mac, ве поканувам да продолжите да читате.

whatsapp како да заработите пари
Поврзана статија:
Како да испраќате фотографии преку WhatsApp без губење на квалитетот

AirDrop

Испратете фотографии на Mac

Методот поедноставно, побрзо и поевтино да се префрлат фотографии од iPhone на Mac е да се користи технологијата AirDrop на Apple. AirDrop ни овозможува да пренесуваме секаков тип на датотека помеѓу уредите на Apple се додека и двата се компатибилни.

Оваа технологија користи Wi-Fi (ако е достапно) и Bluetooth да ја испратите содржината, така што брзината на пренос е многу висока.

Се препорачува испратете ја содржината по блокови од слики и видеа ако не сакаме и Mac и iPhone да размислуваат што да прават и конечно да не префрлаат ништо.

Иако оваа технологија постои многу години, првично беше достапна само за Mac.Со објавувањето на iPhone 5, Apple ја воведе оваа функција на iPhone.

За да го користите AirDrop за испраќање слики и видеа од нашиот iPhone, iPad или iPod touch на Mac, ова мора да биде управуван од iOS 8 и да биде:

 • iPhone: iPhone 5 или понова верзија
 • iPad: iPad 4-та генерација или понова
 • iPad Pro: iPad Pro 1-ва генерација или понова
 • iPad Mini: iPad Mini 1-ва генерација или понова
 • iPod Touch: iPod Touch 5-та генерација или понова

Исто така, iMac кој ќе ја прима содржината, мора да биде управуван од OS X Yosemite 10.10 и да биде:

 • MacBook Air од средината на 2012 година или подоцна
 • MacBook Pro од средината на 2012 година или подоцна
 • iMac од средината на 2012 година или подоцна
 • Mac Mini од средината на 2012 година или подоцна
 • Mac Pro од средината на 2013 година или подоцна

Ако вашиот уред не е меѓу минималните iPhone, iPad или iPod touch или еден од поддржаните Mac, нема да можете да ја користите оваа функција за пренос на фотографии од вашиот iPhone на Mac со помош на технологијата AirDrop.

Со апликацијата Фотографии

Икона за фотографии за macOS

Ако имаме договорено простор за складирање во iCloud Drive, не треба да правиме резервна копија од сите слики што сме ги складирале на iPhone, iPad или iPod touch, бидејќи тие се складирани во облакот на Apple. Целата таа содржина е достапна од Mac благодарение на апликацијата Photos.

Ако немате дополнителен простор на iCloud над 5 GB што Apple им ги нуди на сите корисници, можете да ја користите апликацијата Photos на вашиот Mac за да увезете ја целата содржина што сме ја складирале на нашиот iPhone, iPad или iPod touch. 

Пред да го спроведеме овој процес, мора да го провериме тоа имаме доволно простор во нашата единица за складирање за да го спроведеме процесот.

За да ја користите апликацијата Фотографии на вашиот Mac да преместете ги фотографиите на iPhone, ние мора да ги извршиме чекорите што ќе ви ги покажам подолу:

префрлајте фотографии од iPhone на Mac

 • Првото нешто што мора да го направиме е да го поврземе нашиот iPhone, iPad или iPod touch со Mac користејќи го USB кабелот за полнење.
 • Следно, ја отвораме апликацијата Слики на Mac.
 • Во апликацијата Фотографии ќе се прикаже екран кој не поканува увезете ги фотографиите и видеа што сме ги складирале на нашиот iPhone, iPad или iPod touch.
  • Ако овој екран не се прикаже, кликнете на уредот што го поврзавме со Mac што се наоѓа во левата колона.
 • Следно, да потврдиме дека ние сме вистинските сопственици на iPhone, iPad или iPod touch од кој сакаме да ги копираме информациите, ќе не покани да го внесеме кодот за отклучување на нашиот iOS уред.
 • Ако не прашате дали сакаме верувајте во тој тим. На ова прашање одговараме со кликнување на Доверба.
 • Следниот чекор е изберете ја папката каде што сакаме да ја увеземе содржината од нашиот iPhone со кликнување на паѓачкото мени што се наоѓа десно од Увези во:

Ако сакате да ги зачувате вашите фотографии на посебен хард диск и да не се потпирате на апликацијата Фотографии не е препорачливо да се увезе содржината во Фото библиотеката (стандардна опција) но во директориум што го имаме при рака и лесно можеме да го копираме на надворешен хард диск.

 • Конечно, мора да ги избереме сите фотографии и видеа што ги сакаме. Ако никогаш не сме го направиле овој процес, кликнете на Увезете ги сите нови фотографии.

Во зависност од вкупниот простор што го зафаќаат сликите и фотографиите што ги имаме на нашиот уред, Овој процес може да потрае повеќе или помалку време. 

iFunbox

iFunbox

Ако нашиот iPhone или Mac се стари и апликацијата Фотографии не ни ја нуди таа функција, или едноставно не сакате да ја користите оваа апликација, можеме да се обратиме до апликацијата iFunbox.

iFunbox ни овозможува извлечете ја целата содржина што ја зачувавме на нашиот уред како да е истражувач на датотеки. Треба само да го поврземе нашиот iPhone, iPad или iPod touch со Mac, да ја отвориме апликацијата на нашиот Mac и, во левата колона, да пристапиме до менито Камера.

Други опции

3-те опции што ви ги покажав погоре се идеални за пренос на големи количини на слики и фотографии од iOS /iPadOS уред на Mac.

Како и да е, ако сакате само префрлете мал број слики и не сакате да користите ниту еден од горенаведените методи, еве уште две опции:

Попуштај пошта

Споделете слики со Mail Drop

Иако немаме договорен простор за складирање во iCloud, Apple ни дозволува да пренесуваме слики и видеа од iPhone, iPad или iPod touch на Mac или кој било друг уред преку функцијата Mail Drop.

Оваа функција ни овозможува испраќајте големи датотеки преку апликацијата за пошта на нашиот iOS уред. Но, наместо директно да се испраќаат по пошта, тие се поставуваат на облакот на Apple и автоматски, Apple ќе испрати линк за преземање на таа содржина.

Сите датотеки што се споделуваат со помош на MailDrop се достапни 30 дена. За да го користиме овој систем, тоа мора да го направиме преку сметката за е-пошта што сме ја регистрирале како Apple ID.

WeTransfer

WeTransfer за iOS

Друга идеална опција за испраќање фотографии и видеа на Mac се наоѓа во популарната услуга за испраќање големи датотеки WeTransfer. Со апликацијата достапна за iOS, можеме да испраќаме документи, фотографии, видеа и кој било друг тип на датотеки со максимум 2 GB.

Откако ќе ја отвориме апликацијата, Не е потребна регистрација, ја избираме содржината што сакаме да ја споделиме, ја внесуваме адресата на е-пошта на примачот и ја испраќаме содржината.

Како и опцијата за пуштање пошта, така и оваа опција тоа е многу побавно од опциите што ги покажав погоре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Владимир dijo

  Го оставивте „Image Capture“ што веќе е стандардно на секој Mac и исто така работи за скенери. Тоа за оние од нас кои го поврзуваме мобилниот со Mac да се полни.

 2.   Октавио dijo

  Здраво, искористувајќи ја написот, кога ќе го поврзам iPhone (12 pro max) на Imac (M1), тој останува „вчитување на фотографиите за увоз од…“ и тие не се вчитуваат. Сум видел на интернет, што се случува со повеќе луѓе и решението што го даваат е да го стават во авион, да заминат, да се вратат, да го вратат во нормала... некогаш функционира, друг пат не. Дали некој знае зошто се случува и попрактично решение? Благодарам

 3.   Микел dijo

  „Доколку имаме договорено простор за складирање во iCloud Drive“ и ако сме го активирале Photos во iCloud, бидејќи без обете ...
  Пренесете илјадници фотографии преку AirDrop, дозволете ми да знам како оди…

  Користејќи Фотографии, логичното нешто за да се избегне губење на квалитетот би било да се „извезува без менување“ или нешто слично. Но... ви ги извезува со отстранување на датумот на снимање и ставање нова ♂️ работа што не знам кој инженер размислувал да го дизајнира така (очигледно тоа е датумот кога апликацијата Photos на Mac ја синхронизирала фотографијата - тоа е објаснето барем во Apple Care-). Мислам, неподносливо.