Покажете го Приклучокот на секундарните дисплеи поврзани со вашиот Mac

ОСТАНУВАЈТЕ НА СЕКУНДАРНИОТ екран

Најновото ажурирање на оперативниот систем јаболко се појави со многу нови функции. Секој од нив го прави управување со системот и корисничкото искуство е извонредно.

со OS X Маверикс Toе можеме да извлечеме повеќе од сите екрани што ги поврзавме со нашиот Mac за да можеме да работиме како што сакаме, а сега веќе нема главен и секундарен екран.

Во многу обновениот OSX Mavericks, сега секој екран има своја лента со мени и Dock се појавува во оној што го користите постојано, па можеме да кажеме дека конечно оние од Купертино престанаа да ја подобруваат поддршката за надворешните екрани со тоа што прават сè многу полесно кога користите втор или трет монитор.

Во претходните верзии на OS X, приклучокот беше достапен само од главниот екран, што го прави малку непријатно да мора да го преместувате курсорот на главниот екран секогаш кога ќе сакате да го користите.

ОСТАНУВАЕ НА НАДВОРЕШЕН МОНИТОР

Сега, во Маверикс, кога ќе поврземе втор монитор, едноставно поместете го курсорот до долниот дел на екранот така што приклучокот автоматски оди од главниот екран на секундарниот екран. Исто така, можете да го преместите на страните на секундарниот екран.

Како што можете да видите, малку по малку ве известуваме за карактеристиките што ги има новиот OSX Mavericks. Ве охрабруваме да ги испробате и постојано да нè читате.

Повеќе информации - Додајте ставки во лентата Пронаоѓач или Док со тастатурата


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.