Поставете го прозорецот Safari на цел екран или на страните со Сплит Поглед

Сплит поглед

Една од опциите што ја имаме на располагање во Safari е да го прилагодиме прозорецот на едната или на другата страна од екранот или да го видиме целиот екран. Овие опции може да изгледаат комплицирани за управување или употреба за новодојденците во Mac, но eМногу е едноставно да се спроведе. Ова е она што ние го нарекуваме поделен поглед и за да го користите потребен ви е OS X El Capitan или подоцнежна верзија со оглед на тоа што чекорите се разликуваат малку во зависност од кој macOS користите.

Важно е да се спомене дека многу апликации или алатки достапни во macOS исто така ја имаат оваа функција активна (повеќето од нив), така што можеме да ја користиме директно во сите нив без проблем. Токму ова попладне видовме како можеме отворете директно автоматски апликација на цел екран, сега да видиме како можете рачно да го отворите Safari за цел екран или да го прилагодите прозорецот од десната или левата страна благодарение на функцијата Split View на macOS Каталина.

сафари

На сликата погоре, ги гледаме точно овие чекори и тоа е многу едноставно. Сè што треба да сториме е да лебдиме над зеленото копче во Safari или која било друга апликација и изберете што сакаме:

 • Отворете го целиот екран
 • Поставете го прозорецот од левата страна
 • Поставете го прозорецот од десната страна

На овој начин, она што го постигнуваме е да го прилагодиме екранот според нашите потреби и можеме да бидеме со Safari и друга апликација (компатибилна со оваа функција) отворена на екранот. Потоа, исто така можете прилагодете го „центарот“ на екранот леснотија, па ако апликација или Safari бара повеќе простор на екранот, ние едноставно треба да ја поместиме централната лента на едната страна. Ова е многу интересно за компјутерите со големи екрани како 27-инчниот iMac, но е достапно на сите Mac, така што може да се користи на кој било од нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жозе dijo

  Ви благодарам многу, не знаев за овие можности. Ги сметам многу удобно.