Како да пристапите до Siri со кратенки на тастатурата во macOS High Sierra

сири-икона

Сири денес е еден од најкомплетните лични асистенти таму. Плус, тоа е на сите тековни уреди на Apple (iPhone, iPad, Macs, Apple Watch или AppleTV).

Денес, со висока Сиера, Siri има своја икона каде што можете да пристапите до секое пребарување и барање што ќе ви падне на ум. Покрај тоа, постојат неколку начини за пристап до нашиот најдобар личен асистент со помош на тастатурата. Ајде да видиме кои се тие.

Користејќи кратенки на тастатурата, можеме да извршиме бројни функции на нашиот Mac. Многу интересна што не смееме да ја заборавиме е начинот да се повикаме на Сири. За ова, имаме различни начини. Едноставно пристап Преференци на системот, Кликнете на Пристапност, и одете во поставките Siri.

Сири кратенка

Таму, ако кликнеме на "Отворете го панелот за преференции на Siri ...", можеме да менуваме различни интересни параметри, како што е гласот на нашиот асистент (машко, женско, ..) или различните контроли за кратенка на тастатурата. Во овој случај, стандардно, нашиот Mac ги има следниве 3:

  • Држете го копчето „Команда или CMD“ + простор.
  • Притиснете и задржете го копчето «Опција» + простор.
  • Притиснете и задржете го копчето «Функција или fn» + простор.
  • Персонализирајте.

Користете го методот што е најлесен за вас. Со опцијата прилагодете, можете да ја креирате командата што претпочитате да ја изберете и да ја користите Siri брзо и лесно. Не двоумете се да се запознаете со употребата на овие типови кратенки, тие се многу корисни кога работите од вашиот Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.