Проблем со меморијата во апликациите што влијае на macOS Monterey

Потрошувачка на RAM меморија

Се чини дека некои корисници пријавуваат проблеми со меморијата со апликациите што работат на macOS Monterey. Во оваа смисла и пред да почнам да го прикажувам она што го читаме на веб-локациите како 9To5Mac за овој проблем, морам да кажам дека го инсталирав macOS Monterey на мојот MacBook од вториот ден на лансирање и лично го немам овој проблем што е споменат овде. . Можно е некои од вас да го направат тоа, важно е да ви биде јасно тоа не е широко распространет проблем или така изгледа.

Грешка во меморијата што влијае на повеќе апликации

Не е важно дали нашиот тим го има новиот M1 Pro, M1 Max, M1 процесор или процесор Intel, овој неуспех може да стигне до кој било Mac и како што е наведено, обично се случува со апликацијата Mail или Final Cut Pro, но не е ексклузивен ниту за овие алатки, бидејќи се јавува во апликациите за кои е потребна поголема меморија. Раните тестови покажуваат дека оваа грешка во меморијата може да биде директно поврзана со оперативниот систем macOS Monterey.

Кога се појавува оваа грешка во меморијата? Па, сè укажува дека тоа се случува во моментот апликацијата бара голема количина меморија. Поради оваа причина на крајот паѓа и грешката скока. Тоа не е нешто што може да се избегне дури и со 64 GB меморија бидејќи истото им се случи на некои корисници со оваа количина на RAM меморија. Коментари на статијата од 9To5Mac тие се фокусираат на различни апликации и алатки кои на крајот го произведуваат овој неуспех.

Како што кажав на почетокот, тоа не ми се случи лично, но тоа е нешто што Apple ќе мора да го разгледа речиси сигурно во следните верзии на macOS. Горната слика покажува навистина прекумерна и невообичаена потрошувачка на меморија, но Ниту, пак, е очигледна причина да побарате да затворите апликации со „Присилно затворање“ за да се избегне проблем со употребата...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.