Проверете и поправете ги оштетените клучеви во OS X, чудниот случај на услугата „талагент“

Потврдете и поправете клучни клучеви-os x-talagent-0

Алатката за приврзоци за клучеви е една од најважните во OS X оттогаш ги зачувува најважните лозинки и ингеренциите пристап до различни системски услуги, така што ако во одреден момент треба да им пристапиме, нема да мораме повторно да внесуваме лозинки освен ако не станува збор за измена за која е потребна администраторска лозинка.

Сепак, понекогаш тоа не функционира најдобро како што може да се надеваме и некои системски услуги се малку „наметливи“ барање лозинки. Ова е случај на талагентната услуга, која може постојано да бара од некои корисници за нивната лозинка, за да можат да ги менуваат „локалните ставки“, не грижете се, ова е нешто нормално и има решение.

Потврдете и поправете клучни клучеви-os x-talagent-2

 

Во суштина, талагент е услуга што работи за секоја корисничка сметка и која му овозможува на вашиот Mac затворете ги апликациите ако се мемориски ресурси во системот се малку. Всушност, талагентот му помага на Mac така што во ниту еден момент не се прелева поради оптоварување на меморијата и за тоа треба да го користи приврзокот за клучеви за да се провери и да изврши соодветни активности. Сепак, не треба да биде толку нападно за корисникот.

За да ги избегнеме овие досадни скокачки прозорци со различни известувања, само треба да одиме во папката Алатки во рамките на Апликациите и да избереме Keychains. Откако ќе влеземе, ќе одиме во менито «Пристап до Keychain» и ќе кликнеме на „Прва помош за клучеви“. Ова ќе отвори нов прозорец каде што ќе се покаже нашето корисничко име и ќе треба да ја наведеме нашата лозинка. Откако ова ќе биде готово, ќе треба само да ги потврдиме и поправиме приврзоците за клучеви содржани во системот, а потоа да го рестартираме Mac за овие поправки да стапат на сила.

Потврдете и поправете клучни клучеви-os x-talagent-1

Ако сè уште не е поправено правилно, ќе ги отвориме Keychains и овој пат ќе одиме на „најавување“ На левата страна и ќе го отвориме контекстното мени со Ctrl + кликнете на него и кликнете на промена на лозинката за најава.

Потврдете и поправете клучни клучеви-os x-talagent-3

Тука ќе напишеме тековната лозинка и како нова лозинка оној што го користиме за да влеземе во Mac. Ова треба да биде конечно сега за талагентот да не вознемирува повеќе.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ширју222 dijo

  Здраво,

  Од вчера што ја инсталирав безбедносната надградба 2016-002 за Yosemite 10.10.5, гласникот за внесување администраторска лозинка го прескокнува секој бит кога ќе отворам некои апликации или истовремено без да отворам ништо, ги испробав двете опции што ги ставаат и tb Ги вратив поставките на компјутерот од копија во која компјутерот беше во ред и ништо, сепак сум ист. Дали има нешто друго да се направи со што ќе се избегне малата порака од порано?

  Честитка.

 2.   ширју222 dijo

  Здраво,

  На крај го сторив ова, избриши го приврзокот за клучеви во кој сум најавен и направи нов со истата лозинка и сè друго, со ова веќе не ја добивам пораката цело време, ја ставам во случај да помогне некому .

  Честитка.

 3.   Сантијаго dijo

  Здраво, благодарение на овој напис, повторно можев да го имам мојот MacBook Air во добра состојба. Сè започна кога преземав апликација за VPN, оттаму машината ги смени своите лозинки и не можеше да го мине известувањето за Талагент во кое го бараше клучот за пристап до ringsвонењата на копчињата. Благодарение на упатствата во овој напис, успеав да го поправам Mac. Ви благодарам многу.