Проверете кои процеси на Mac пристапуваат до Интернет преку терминалот

Терминал за Mac

Постојат многу начини за гледање на одредени процеси што ги извршува нашиот Mac, но еден од најефикасните е користењето на терминал. Точно е дека тоа е најкомплицираниот начин, но како што рековме е најефикасен. Вие не зависите од програми од трети страни кои трошат ресурси и исто така е секогаш сигурен. Добрата работа е што секогаш можете да најдете вакви упатства за да ви помогнат да го користите терминалот ако немате претходно знаење. Овој пат ви помагаме да знаете кои процеси на Mac тие пристапуваат на Интернет.

Прво и пред да полудите во потрага по скрипта за да откриете кои процеси на Mac користат Интернет, треба да знаете две работи. Првото, како да се отвори терминалот Mac (се чини очигледно, но многу луѓе сигурно не го знаат тоа) и второ, знаејќи кои ресурси се поврзуваат на Интернет на Mac се користи за да се утврди зошто понекогаш може да оди бавно и да знае кои програми работа на позадина. Нешто интересно и корисно за подобрување на капацитетот на компјутерот.

Постојат неколку различни начини за отворање на терминалот:

  • Кликнете на иконата Launchpad на пристаништето, напишете Терминал во полето за пребарување, а потоа кликнете Терминал.
  • Во ПронаоѓачотОтворете ја папката / Апликации / Комунални услуги, потоа кликнете двапати на Терминал.

Сега само треба напиши ја оваа секвенца:

lsof -P -i -n | cut -f 1 -d " " | uniq

Притиснете Enter и a список на процеси што користат интернет конекција. Поголемиот дел од времето, она што го гледаме на листата е самообјаснувачко, или може да се сфати релативно лесно.

Дека уживате и се надеваме дека е корисно за вас и дека со ова мини упатство можете да ги унапредите вашите поими за вашиот Mac и како функционира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.