Како да ги видите сообраќајот и условите на патот со апликацијата Мапи

сообраќајни мапи

Друга интересна опција што ја имаме во апликацијата Мапи на OS X Mavericks покрај опцијата за креирајте PDF за одредена област на картата, е да набудуваме сообраќаен метеж, несреќи, исечени патишта или дури и делови во постојните работи на нашата траса кога треба да излеземе со автомобил. Неговата работа е навистина едноставна и корисна, единствениот недостаток што можеме да го најдеме со оваа функција Мапи е дека ажурирањата на состојбата на патот може да имаат одредено одложување за ажурирање, но сепак, одлично е да се добие идеја за тоа како ќе најдете ги меѓуградските патишта или автопатите по кои треба да циркулираме.

За да ги видите сите овие податоци во апликацијата Мапи на нашиот Mac, едноставно е како да ги следите чекорите што ќе ги видиме подолу и да ги искористиме информациите за да избегнете застој во сообраќајот или проблеми пред да заминете од дома или од работа. Ајде да видиме по скокот како да ја активирате опцијата.

Првото нешто што треба да направиме е да ја отвориме апликацијата Мапи и да кликнеме на симболот за автомобил што се појавува во горниот лев дел од прозорецот:

мапи-1

Сега веќе ја активиравме функцијата за прикажување сообраќај и инциденти на патот. Seeе видиме како серија од точки со точки во некои специфични делови од картата каде има застој, како што е ова:

мапи

Метежот обично се појавува во две бои: црвена за важните задржувања и портокалова боја за да се означи дека сообраќајот е густ на патот.

мапи-3

Покрај овие линии со точки што ни ја покажуваат густината на сообраќајот, наоѓаме разни симболи:

  • Известување за работи на патишта со типичен портокалов симбол за работи на патишта
  • Патиштата се затворени со симбол забранета насока
  • Несреќи црвена икона со автомобил
  • Yellowолт триаголник за најавување промени од патот од сите видови, како што се необични знаци.

Во сите овие икони секогаш ќе имаме на располагање кога ќе кликнеме на неа, датумот на неговото ажурирање, па дури и времето од последното ажурирање, како што можете да видите во овој пример:

мапи-2

Оваа опција за сообраќај работи кога го имаме табулаторот избран во Стандард или Хибрид во рамките на апликацијата, не работи кога ги набудуваме во Сателит. Очигледно е достапна за апликацијата Мапи на уреди со оперативен систем iOS.

Повеќе информации - Како да добиете PDF-слика од апликацијата Мапи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.