Продавниците на Apple ќе бидат затворени до ново известување

Apple Store е затворен

Од минатата сабота, сите физички продавници што Apple ги шири низ целиот свет тие се затворени, освен 42-те продавници на „Епл“ што ги има во Кина, земја што се чини веќе ја поминаа критичната фаза на коронавирусот, главната причина за одлуката на Apple да затвори продавници.

Во првичната изјава во која „Епл“ објави затворање на сите „Епл продавници“, се наведува дека датумот на отворање ќе биде 27 март. Сепак, како што можеме да видиме во Apple Store Online во САД, Продавниците на Apple ќе бидат затворени до ново известување, повикувајќи нè да ја посетиме онлајн продавницата која продолжува да функционира без проблеми.

Бидејќи беше објавено затворањето на Apple Store, Apple не поканува да ја посетиме веб-страницата каде одговара на најчестите прашања во врска со поправки и враќање на производот. На оваа веб-страница, сè уште можеме да прочитаме како е закажан датумот за отворање на продавниците за 27 март, така што тој сè уште треба да се ажурира, како и остатокот од Apple Store Online, бидејќи пораката што се појавува на сликата на заглавието, за време на пишувањето, Тоа е прикажано само во САД.

Во писмото што Тим Кук го објави пред неколку дена, тој наведува дека сите вработени во Apple тие ќе ја примаат целата плата и покрај тоа што не можат да одат на своите работни места, без оглед на тоа колку долго продавниците се затворени. Досега двајца вработени во „Епл“ биле позитивни на коронавирус. Првиот од нив работи во Apple Store во Санта Моника, додека вториот работи во Седиштето на Apple Music и Apple TV + во кампусот Калвер Сити во Калифорнија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.