Проект Титан, повеќе детали за автономниот автомобил на Apple

Проектот Титан Епл на видео

Дека „Епл“ работи во автомобилската индустрија за самостојно управување не е изненадување. Покрај тоа, веќе знаеме дека компанијата предводена од Тим Кук не размислува да прави автомобили од нула, туку тие сакаат да се грижат за делот од софтвер. Тоа е, посветете се на најпаметниот дел од автомобилот. Овој проект е познат под името „Проект Титан“.

Иако не е прв пат да излезат на виделина слики од познати автономни автомобили на „Епл“, ново е да ги гледате на видео и да ги коментирате - и сними - од МекКалистер Хигинс (Ко-основач на автономна такси компанија Патување). На овој клип можете да видите кој е арсеналот што Apple го инсталира на покривите на избраните возила. Во овој случај Ова се модели на Lexus Rh450.

На видеото што Мекалистер го објави на својот профил на Твитер можеме да видиме дека решетките што носат Lexus инсталиран на покривот се полни со сензори. Исто така, коосновачот на такси компанијата исто така коментира дека, за разлика од другите компании, Apple би можел да ги чува сите податоци собрани во тестовите на својот „Project Titan“ во истата структура на автомобилите.

Од друга страна, од TechCrunch Се чини дека тие сакаат да дадат уште еден спин на материјата и сликите што протекоа. И тоа е дека со моменталната конфигурација - и елементите избрани за тестовите - многу е можно Apple да може да го прилагоди на различни модели на автомобили; тоа е да се каже, да може да тестира различни типови возила: автомобили, џипови, комбиња ... камиони? На сличен начин, тие исто така посочуваат од популарниот портал за технологија, дека Apple би можел да размислува за производство на додатоци на истиот патоказ. Покрај тоа, гледајќи колку е лесно да се монтираат / демонтираат сензорите, многу е можно Купертино да најде уште една ниша од која ќе собере повеќе хитови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.