Променете го бројот на неодамнешни датотеки прикажани во OSX

ПОНОВИ ДОСИИ ВО OSX

Ние сме многу корисници кои го користат концептот на "Неодамнешни датотеки" во рамките на која било апликација што работи под OSX. Системот прикажува одреден број на неодамнешни датотеки.

Постојат корисници кои треба да го зголемат бројот на неодамнешни датотеки прикажани во тоа мени, па затоа во овој пост ви покажуваме како да го менувате бројот на прикажани неодамнешни датотеки.

Стандардниот број на неодамнешни датотеки во системот е десет различни. Факт е дека има многу корисници кои понекогаш работат со толку многу датотеки за многу краток временски период што треба да имаат поголем број на неодамнешни датотеки лесно достапни. Следејќи го она што е објаснето во следниот дел, ќе можете да го промените бројот на неодамнешни датотеки од 10 на помал број, пет или на повисоки износи како што се 15, 20, 30 или дури 50.

За да можете да го измените бројот на неодамнешни датотеки, па дури и да ги избришете за да не излезе никој, чекорите што мора да ги следите се следниве:

 • Внесете во рамките на Преференци на системот и кликнете на „Генерал“.

ПРОФЕРЕНЦИ ЗА ОПШТИ СИСТЕМ ПРОЗОРИ

 • Во долниот дел од прозорецот ќе видите дека има фраза што ви кажува „Најнови предмети“ и паѓачкото паѓање.

ОПШТИ ДОСИИ ЗА ПРОЗОРИ

 • Во рамките на паѓачкото ќе може да изберете број на неодамнешни датотеки што ви требаат.

Откако ќе завршите со правење измени, затворете ги Системите за поставки, затворете ги апликациите и повторно отворете ги. Seeе видите дека бројот на неодамнешните ставки е променет.

Овој трик работи на ист начин со скоро сите верзии на OS X, иако беа направени некои измени во OS X Маверикс кои елиминираа одредена специфичност бидејќи пред да се наметне бројот на неодамнешните ставки за Апликации, друг за Документи, Сервери итн.

Повеќе информации - Покажете ги неодамнешните датотеки со ставки без да ги отворите


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   OS X 10.9 dijo

  Во Маверикс, има ли начин да се спроведе специфичниот број на неодамнешни ставки на серверот, апликацијата и документот (како што беше во претходните верзии на OS X) така што има на пример 15 апликации, 5 документи и 50 сервери? и не само 15 апликации, 15 документи и 15 сервери како што е сега?