Како да ги промените иконите на апликациите на Mac

Променете ги иконите на апликациите за macOS

Променете ги иконите на апликациите на Mac Ни овозможува да го персонализираме нашето корисничко искуство во macOS и, во одредени случаи, да ја зголемиме нашата продуктивност. Покрај тоа, ни овозможува да се ослободиме од иконите на некои апликации кои ги повредуваат очите (буквално).

Ако сакате да го персонализирате вашето корисничко искуство и имате уморни од секогаш гледање на истата икона во апликациите што обично ги користите, па дури и папки или датотеки, во оваа статија ќе ви покажеме различни методи за нивно менување.

Но, прво, мора да го земеме предвид дека macOS ни овозможува само да ги менуваме иконите на апликациите што не се мајчин. Ако вашата намера е да ја промените иконата на апликацијата Messages, Photos, Facebook... или која било друга, нема да најдете никаков начин да го направите тоа.

Во зависност од верзијата на macOS, можеме да користиме само еден или двата достапни методи за менување на иконите на апликациите, папките и датотеките. На поновите верзии на macOS, двата методи работат исто.

Со објавувањето на macOS Big Sur, Apple ги редизајнираше сите икони на macOS прилагодување на истиот дизајн како во iOS 14. Ако не ви се допадна овој редизајн на икони, а сакате да продолжите да ги користите класиците, следејќи ги чекорите што ви ги прикажувам подолу, можете да ги промените иконите на апликациите на Mac.

Каде да преземате икони за Mac

Икони за macOS

Најбрзиот и најлесниот метод за наоѓање икони за macOS е да пребарувате на Google со името на иконата што сакаме да ја користиме. Меѓутоа, ако не сакате да ви се врти, можете да го погодите ова икони за апликации за macOS, каде да најдете повеќе од 12.000 икони за macOS.

Сите икони достапни на оваа веб-локација се класифицирани во различни категории. Сите датотеки се во формат .icns.

Променете ги иконите на апликациите на Mac

промена на иконата по слика macOS

Ако е она што го сакаме промена на иконата на апликацијата, ние мора да ги извршиме чекорите што ќе ви ги покажам подолу:

1 метод

 • Изберете ја датотеката или папката на кој сакаме да ја смениме иконата.
 • Следно, пристапуваме до својства на датотеката користејќи ја кратенката Command + i.
 • Тогаш повлечете ја сликата во формат .icns до местото каде што е прикажана иконата.
 • За да потврдиме дека сакаме да ја направиме оваа промена во системот, ни велат од macOS Ќе побара системска лозинка.

2 метод

 • Ја отвораме со апликацијата Preview иконата што сакаме да ја користиме.
 • Следно, пристапуваме до менито Уреди> Копирај o Команда + Ц за да ја копирате сликата на таблата со исечоци.
 • Следно, одиме до својствата на датотеката или папката и притиснете Command + i за да пристапите до својствата на датотеката или папката.
 • За да ја измените иконата на датотеката или папката, кликнете на иконата што моментално ја претставува и кликнете на Уреди паста или команда + v.
 • За да потврдиме дека сакаме да ја направиме оваа промена во системот, ни велат од macOS Ќе побара системска лозинка.

Променете ја иконата на апликацијата на Mac во слика

Ако е она што го сакаме сменете ја иконата на апликацијата во слика, ние мора да ги извршиме чекорите што ќе ви ги покажам подолу:

1 метод

 • Изберете ја датотеката или папката на кој сакаме да ја смениме иконата.
 • Следно, пристапуваме до својства на датотеката користејќи ја кратенката Command + i.
 • Тогаш повлечете ја сликата во формат .jpg или .png до местото каде што е прикажана иконата.
 • За да потврдиме дека сакаме да ја направиме оваа промена во системот, ни велат од macOS Ќе побара системска лозинка.

2 метод

 • Ја отвораме сликата што сакаме да ја користиме со апликацијата Преглед.
 • Следно, пристапуваме до менито Уреди> Копирај o Команда + Ц за да ја копирате сликата на таблата со исечоци.
 • Следно, одиме до својствата на датотеката или папката и притиснете Command + i за да пристапите до својствата на датотеката или папката.
 • За да ја измените иконата на датотеката или папката, кликнете на иконата што моментално ја претставува и кликнете на Уреди паста или команда + v.
 • За да потврдиме дека сакаме да ја направиме оваа промена во системот, ни велат од macOS Ќе побара системска лозинка.

Променете ја иконата за папки и датотеки на Mac

сменете ја иконата на апликацијата macOS

Ако е она што го сакаме сменете ја иконата од една папка во друга, ние мора да ги извршиме чекорите што ќе ви ги покажам подолу:

1 метод

 • Изберете ја датотеката или папката на кој сакаме да ја смениме иконата.
 • Следно, пристапуваме до својства на датотеката користејќи ја кратенката Command + i.
 • Тогаш повлечете ја сликата во формат .icns до местото каде што е прикажана иконата.

2 метод

 • Ја отвораме со апликацијата Preview иконата што сакаме да ја користиме.
 • Следно, пристапуваме до менито Уреди> Копирај o Команда + Ц за да ја копирате сликата на таблата со исечоци.
 • Следно, одиме до својствата на датотеката или папката и притиснете Command + i за да пристапите до својствата на датотеката или папката.
 • За да ја измените иконата на датотеката или папката, кликнете на иконата што моментално ја претставува и кликнете на Уреди паста или команда + v.

Променете ја иконата на папките и датотеките на Mac со слика

Ако е она што го сакаме сменете ја иконата на папка или датотека во слика, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу:

1 метод

 • Изберете ја датотеката или папката на кој сакаме да ја смениме иконата.
 • Следно, пристапуваме до својства на датотеката користејќи ја кратенката Command + i.
 • Тогаш повлечете ја сликата во формат .jpg или .png до местото каде што е прикажана иконата.

2 метод

 • Ја отвораме сликата што сакаме да ја користиме со апликацијата Преглед.
 • Следно, пристапуваме до менито Уреди> Копирај o Команда + Ц за да ја копирате сликата на таблата со исечоци.
 • Следно, одиме до својствата на датотеката или папката и притиснете Command + i за да пристапите до својствата на датотеката или папката.
 • За да ја измените иконата на датотеката или папката, кликнете на иконата што моментално ја претставува и кликнете на Уреди паста или команда + v.

Како да креирате икони за Mac апликации

За целосно уживање во опциите за прилагодување што ги нуди macOS, најдоброто што можеме да го направиме е креирајте сопствена икона или сет на икони. Ако имагинацијата не е ваша работа, можете да користите која било од апликациите што ги прикажувам подолу:

Икона Плус

Икона Плус

Ако сакате да ја дизајнирате иконата на вашите апликации, една од најкомплетните опции достапна во Mac App Store е Икона Плус. Со оваа апликација можеме:

 • Изберете помеѓу солидна боја на позадина, градиент или додајте проѕирна.
 • Изменете ја големината и бојата на границата на иконата.
 • Додадете слика што ќе се користи како позадина на иконата во кој било формат.
 • Променете ја големината, ротирајте ја или променете ја бојата на сликата во позадина.
 • Користете само текст за да го креирате логото

Оваа апликација ни дозволува само да создаваме икони за употреба во апликации или папки на Mac, а не да ги замениме. Икона Плус се цени на Mac App Store во 4,49 евра и бара macOS 10.10 или понова верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.