Променете ја локацијата на сликите на екранот во Mac

Променете ја стандардната локација за зачувување за слики на екранот на Mac

Една од функциите што може да ја користиме најмногу на нашите Macs е снимањето на екранот. Стандардно, macOS ги зачувува сите овие фаќања во истата папка, која мора да знаеме однапред за која е, за да најдеме што сме зафатиле. Вистина е дека има многу повеќе интуитивни апликации да може да го спроведе овој процес и да може да избере каде се зачувуваат сликите. Но, на нашиот Mac, можеме промена на стандардната локација за зачувување. Во ова едноставно упатство, ние ви покажуваме како да ја направите оваа промена и да ја прилагодите папката за дестинација.

Ние ќе го користиме терминалот на нашиот Mac за да ја смениме стандардната локација за зачувување на нашите слики од екранот

Иако начинот да ја смените папката за дестинација на нашите слики од екранот на нашите Mac не е многу интуитивен, тоа може да се направи и процесот не е премногу комплициран. Се разбира, мора да земеме предвид дека мора користете го терминалот macOS.

Значи, Vamos да започне:

Откако ќе го стартуваме терминалот Mac. Ние мора да го напишеме следнава команда:

com.apple.screencapture локација /Слики

Имајте на ум дека ние мора промена каде што пишува Слики од папката каде што сакаме од сега да се зачувуваат сликите на екранот. Ние притискаме Enter.

Сега ја пишуваме следната команда, така што се применуваат промени веднаш на нашиот компјутер.

killall SystemUIS Server

Ако ги започнавте овие чекори, не треба да го рестартирате или убиете процесот, но за секој случај, тоа го знаете може да се врати назад и остави сè како што беше. Само во случај нешто да тргне наопаку или да не ви се допадне резултатот.

Само со повторна команда што посочивме на почетокот, би било доволно да имаме сè како што беше на почетокот:

com.apple.screencapture локација /Слики

¿Се чини лесно, нели? Нема од што да се плашите ако сакате да го пробате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Хуан dijo

  Драга, не ми успеа и сега ги зачувува во таблата со исечоци, ќе ги ценам упатствата за зачувување на работната површина.

  однос на