Како да ги промените безбедносните прашања на Apple ID

El Apple ID, односно нашето корисничко име и лозинка во Apple, е клучот за сè: iCloud, купување апликации и игри во App Store, изнајмување или купување филмови во iTunes итн. Покрај тоа, тие содржат голем дел од нашите лични информации, вклучувајќи ги и нашите информации за плаќање. Од сите овие причини, од суштинско значење е да се чува безбедно, но што ќе се случи ако ги заборавиме безбедносните прашања што некогаш ги конфигуриравме?

Чувајте го вашиот Apple ID безбеден

Да продолжиме понатаму ресетирајте ги безбедносните прашања на Apple ID, од суштинско значење е да користиме е-пошта. Чекорите што треба да се следат се многу едноставни, ајде да одиме таму:

 1. Го отвораме прелистувачот и ја посетуваме веб-страницата за управување со нашиот Apple ID.
 2. Го воведуваме нашето корисничко име (адреса за е-пошта) и лозинката.Снимка на екранот 2016-04-11 во 9.00.59 часот
 3. Одиме во делот Безбедност и провериме дали имаме адреса за е-пошта за да се опоравиме. Ако не, додадете еден. Притиснете «Промени ги прашањата».Променете ги безбедносните прашања на Apple ID
 4. Appearе се појави скокачки прозорец, кликнете на „Ресетирај ги безбедносните прашања“.Снимка на екранот 2016-04-11 во 9.07.27 часот
 5. Е добиете е-пошта каде што се објаснети чекорите што треба да ги следите. Во оваа порака, кликнете на врската «Ресетирај сега» или слично.
 6. Повторно, ќе бидете пренесени на екранот за најавување за чекорите 1 и 2; внесете ги повторно вашето корисничко име и лозинка од вашата Apple ID.
 7. Променете ги безбедносните прашања и одговори и кликнете на „Ажурирај“.

ЧИСТ !! Лесно е, веќе ги имате конфигурирано новите безбедносни прашања за вас Епл јасD.

Не заборавајте дека во нашиот дел Упатства Имате на располагање огромна разновидност на совети и трикови за сите ваши уреди, опрема и услуги на Apple.

Патем, сè уште не сте ја слушале епизодата на „Епл Такингс“, подкастот „Епллизед“? И сега, осмелете се и вие да слушате Најлошиот подкаст, новата програма креирана од уредниците на Applelizados, Ајозе Санчез и Хозе Алфосеа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро dijo

  Да, ако ми работи, зошто ми се случи тоа?

 2.   Касандра dijo

  Јас „наводно“ ги заборавам одговорите (всушност ги пишувам, но ми кажува дека не се точни, никогаш не завршуваат со „Епл“), мојот проблем е што ме принудува да ги барам одговорите кога се обидувам да се најавам од компјутер, т.е. , Не можам да влезам во сметката за да ги видам различните опции како „безбедност“, ниту пак ја добивам можноста за „ресетирање“.
  Внесувајќи ја мојата лична карта и дозвола, таа ме испраќа директно до безбедносните прашања (пишува дека мора да ги ажурирам податоците).
  На мобилниот телефон ја започнав сесијата, се обидов да видам дали од таму би можел да направам нешто како промена на прашањата и одговорите, но ми се случува токму истото: ме праќа до мојот ID на јаболко од сафари и повторно побарав да започнете ја сесијата и одговорете на прашањата! досадно! Сигурно ќе ми кажат дека треба да им се јавам на телефон, но проклето ова НЕ треба да се случи, затоа не добивам можност за враќање или враќање или промена на проклетите безбедносни прашања и одговори? и не е дека ги заборавам, ги пишувам и според неговиот проклет систем ми вели дека не се точни!