Променете го типот на фонт во OS X El Capitan од Сан Франциско во Луцида Гранде

Фонт Lucida Grande-OS X El Capitan-0

Иако менување фонт во OS X El Capitan Тоа беше здив на свеж воздух, не секогаш врне до вкус на сите и токму поради оваа причина многу корисници не се пријатни за промена и навикнати на типот на фонт Лусида Гранде, тие сакаат ова да продолжи бидејќи не се убедени од Сан Франциско.

Во одреден дел тие се во право затоа што читливоста на Лусида Гранде според мене е поголема во специфични околности каде текстот е помал или ако имаме документ со многу текст за читање. Сепак, повеќе ми се допаѓа Сан Франциско во апсолутна смисла, што е да се каже, генерално, тој подобро се вклопува во новиот стил на системот и совршено се среќава во повеќето случаи, конечно прашање на вкус.

Фонт Lucida Grande-OS X El Capitan-1

Промената е можна благодарение на мал проект објавен на GitHub од развивач и тоа додадете го овој тип фонт на постојните во OS X El Capitan со помош на Скрипт, појаснувајќи дека не менува ниту една системска датотека, но ги додава неопходните за поставување на Лукида Гранде како основен фонт.

Дури и да е така, секогаш кога ќе измениме одредени делови од системот, многу се препорачува претходно да извршиме резервна копија на системот или со Time Machine или со која било друга програма од трети страни. Апликацијата можете преземете од овој линк, што ќе ни даде можност да го инсталираме фонтот на системот cКако да го деинсталирате и исчистите кешот да се врати во оригиналот.

Во секој случај, мора да се разјасни дека сè уште страда од некои грешки, а во одредени прилики текстот е практично монтиран, односно буквите остануваат премногу близу еден до друг и влијаат на читањето, како на пример кога отвораме премногу јазичиња во Сафари. Се надеваме дека ова брзо ќе се поправи и дека го имаат оние што копнееја по стариот буква алтернатива со користење на овој метод.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.