Како да го смените јазикот на вашиот Mac

Избор на јазик во Системски преференци

Во ова упатство ќе ги видиме сите опции што ги имаме на нашиот Mac за да го поставиме најдобриот јазик. Ако користите ист јазик постојано, можете да ја научите секоја од опциите што се достапни во macOS. Но, ако, напротив, користите неколку јазици, вашиот мајчин јазик, но втор јазик за комуникација на работа или со пријатели, ние ќе ви ги покажеме прилагодувањата што мора да ги извршите. 

Многу е важно добро да го изберете јазикот на вашиот Mac, барем на шпански јазик, бидејќи грешка во неговиот избор не спречува да извршуваме такви вообичаени функции како што е пишувањето на симболот @, бидејќи тој е поместен.

Како да го избереме јазикот во macOS?

Првото нешто што треба да го конфигурираме е Јазик на оперативниот систем а подоцна и јазикот со кој сакаме да пишуваме на Mac, познат како Извор на влез. Јазикот на оперативниот систем и јазикот на пишување не мора да се совпаѓаат. На пример, можеме да избереме шпански за оперативниот систем и да избереме англиски или француски, на пример, ако треба да напишеме текст на овие јазици.

Како да го смениме јазикот на оперативниот систем?

На Mac, сите системски поставки се наоѓаат во Р.Референци на системот. Дури и ако сте нов корисник, можете да пристапите до овие опции бидејќи се многу интуитивни. За пристап до преференциите на системот:

 1. Најдоброто е повикајте го со спортско светло, притискајќи Cmd + простор.
 2. Во кафеаната што се појавува, напишете Системски преференции.
 3. Можеби, пред да завршите со пишување на текстот, апликацијата што ќе ја препознаете со симбол на опрема.
 4. Кликнете на апликацијата и ќе се отвори.

Наоѓање на системските преференции во центарот на вниманието

Следниот чекор ќе биде пристап до иконата Јазик и регион, идентификувани во системот со икона со сино знаме. Ако уште еднаш, сакате да го сторите истото со „злоупотреба“ на продуктивноста на macOS, можете да напишете во горното десно поле на апликацијата Јазик. Сликата е помалку засенчена во областите каде што има функција поврзана со наведениот текстили, во овој случај јазик.

Избор на јазик во Системски преференци

Откако ќе кликнете на Јазик и регион главниот екран на Избор на јазик. Од левата страна, ќе ги видиме најчестите јазици избрани на овој Mac. Во овој случај, нормално е да го имате само тековниот јазик. Ако поради некоја причина сакаме да го смениме:

Додадете нов јазик

 1. Само треба кликнете на знакот "+" , кој се наоѓа на дното.
 2. Потоа ќе се отвори ново мени, каде што Достапни јазици.
 3. Погледнете внимателно, бидејќи ги наоѓаме јазиците со сите нивни варијанти, на пример, шпански има повеќе од 10 различни.
 4. Откако го избравме, macOS нè прашува дали сакаме да го смениме главниот јазик на Mac од избраната или продолжете да ја користите тековната. Ние го избираме посакуваниот и прифаќаме.

Потврдете додајте нов јазик

Мора да имаме предвид дека дПромената на јазикот влијае не само на пишувањето, туку и на целата номенклатура на тој јазик во смисла на изразување на фигурите, датумите, структурата на календарот и начинот на изразување на температурата. MacOS ги применува стандардните номенклатури за тој јазик. На пример, ако избереме шпански (Шпанија), тој ќе собере:

 • Регион: Шпанија - избраното време ќе биде полуостровска Шпанија.
 • Првиот ден од неделата: Понеделник - како што е прикажано на локалните календари.
 • Календар: Грегоријански - најчест на шпански јазик.
 • Температура: Целзиусови

Сепак, ние можеме да прилагодиме кој било од параметрите опишани погоре според нашите преференции.

Како да го променам јазикот на тастатурата Mac?

Без да го напуштиме претходниот прозорец, наоѓаме копче на дното што ни кажува Панел за преференции на тастатурата ... Со кликнување на него можеме да го смениме изворот на внесување на тастатурата, односно јазикот со кој пишуваме.

Од друга страна, ако сме на биро и сакаме пристап до тастатурата Извор на влез, ние мора да отвориме преференции, како што е наведено во делот поставки на јазикот на оперативниот систем.  Кога сте во главниот екран на Системски преференции:

 1. Кликнете на Тастатура.
 2. Во левата колона, повторно ќе најдете јазикот / јазиците со кои можете да пишувате. 
 3. Ако сакате да додадете еден, само кликнете на знакот "+" и список со сите достапни тастатури ќе се појави во нов прозорец
 4. На дното, а азил. Можете да го користите ако имате потреба.
 5. Откако ќе се најде, изберете го и ќе се појави на Достапни фонтови за тастатура. 

Избор на тип на тастатура

Конечно, ќе најдете уште две функции на дното.

 • Прикажи тастатура во лентата со мени: што ќе ни покаже симбол со избраниот јазик. Ова е особено корисно кога редовно ги менуваме јазиците. Од друга страна, тоа овозможува активирање на тастатурата на екранот и емотиконите на Apple.
 • Автоматски префрлете се на влезниот извор на документот: macOS е способен за откривање на јазикот со кој пишуваме и автоматски се префрла на него.

Конечно, враќајќи се на почетокот на статијата, ако не избереме Шпански - ISO, сигурно не можеме да обележиме симболи како што се: at, акценти, цртички и така натаму. 

Се надевам дека ова упатство ви се допадна и оставете ги вашите коментари на дното на овој напис доколку сакате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алехандро Хозе dijo

  Здраво Јас веќе го сменив јазикот на оперативниот систем, но треба да го сменам и во програмите, на пример firefox, word, ect
  како се прави тоа?

 2.   Ентони dijo

  Јас совршено ги следам наведените чекори, но и покрај тоа, англискиот јазик секогаш останува единствениот јазик и спречува (во мојот случај шпанскиот) да остане како префериран јазик.