Како да ги смените иконите на апликациите на iPhone

Променете ги иконите на апликациите на iPhone

Променете ги иконите на апликациите на iPhone, како променете ги иконите на апликациите на Mac, е процес кој ни овозможува да го приспособиме корисничкиот интерфејс доколку, дополнително, користиме соодветна позадина.

Apple ја претстави можноста за промена на иконите на апликациите со објавувањето на iOS 14. Па, всушност, Apple не ни дозволува да ја менуваме иконата на апликациите надвор од апликациите кои вклучуваат различни икони.

За да ја смениме иконата на апликациите на iPhone, она што треба да го направиме е креирајте кратенка која стартува апликација и ја прикажува сликата што ја сакаме.

Покрај тоа, ние исто така можеме да ги искористиме различните апликации достапни на App Store, апликации кои автоматски создаваат кратенки до апликации заедно користејќи ги иконите поврзани со темата, тема која вклучува и тапети и виџети.

Откако ќе ги креираме кратенките, на почетниот екран на нашиот iPhone, ќе се прикажат две икони со исто име: апликацијата и кратенката што ја создадовме.

Ако ја избришеме иконата на апликацијата, ја деинсталираме, па за спречи прикажување на двете икони на почетниот екран (дури и ако е во различни листови) мора да ја преместиме иконата на апликацијата во папка за да не ја имаме на повидок.

Променете ги иконите на апликациите на iPhone со апликацијата Shortcuts

Првото нешто што мора да направиме е инсталирајте ја апликацијата Кратенки, апликација на Apple што не е природно вклучена во системот. Можете да го преземете преку следниот линк.

Кратенки (врска со AppStore)
Кратенкислободен

Следно, мора да ги извршиме чекорите што ви ги прикажувам подолу:

 • Ја отвораме апликацијата и кликнуваме на + знак се наоѓа во горниот десен агол на апликацијата.

Променете ги иконите на апликациите на iPhone

 • Следно, на врвот на апликацијата го пишуваме име на кратенката што сакаме да се прикаже.
 • Следно, кликнете на Додадете акција.
 • Во полето за пребарување пишуваме отворена апликација и изберете го резултатот прикажан во делот скрипти.
 • Следно, кликнете на текстот стан и избираме која апликација сакаме да ја отвориме при извршување на кратенката на тастатурата.

Променете ги иконите на апликациите на iPhone

 • Следниот чекор е да кликнете на иконата на 4 хоризонтални линии се наоѓа во горниот десен агол со избирање на опцијата Додај на почетниот екран.
 • Тогаш кликнете на стандардното лого што ја прикажува кратенката и кликнете на Изберете фотографија да користите слика зачувана во апликацијата Фотографии или Изберете Датотека ако сликата не е пронајдена во апликацијата Фотографии

Променете ги иконите на апликациите на iPhone

 • На крај притискаме Додај да ја креираме кратенката на почетниот екран на нашиот уред.

Сега, ние мора преместете ја апликацијата whatsapp во папка и наместо тоа, користете ја кратенката што ја создадовме.

Променете ги иконите на апликациите на iPhone со додаток за фотографии: едноставно

Во App Store можеме да најдеме голем број на апликации кои ни дозволуваат да користиме теми (икони, графички контроли и тапети). Мнозинството бара претплата да можат да ги користат.

Еден од најдобрите апликации за промена на иконите на апликациите за iPhone користењето на комплети икони, графички контроли и теми е Додаток за фотографии: Едноставен.

Додаток за фотографии: Едноставен (врска на AppStore)
Додаток за фотографии: Едноставенслободен

Фото виџет: Едноставна е апликација што можеме преземете потполно бесплатно, не вклучува никаков тип на претплата. Единственото вклучено купување ни овозможува да ги отстраниме сите реклами што ги прикажува, набавка која има цена од 22,99 евра.

Ако не сакаме да ја купиме апликацијата, нема да имаме никакво ограничување на употребата надвор од мака да се гледаат реклами на практично секој чекор.

Виџет за фотографии: едноставен ќе создаде профил со поставките што го утврдуваме во секоја од различните теми што ни ги става на располагање.

Ние можеме креирајте различни профили и на тој начин да може да креирате комбинации на различни теми (икони од една тема, графички контроли од други, комбинирање икони од две или повеќе теми, користење виџети од повеќе теми...)

Ако избришеме еден од овие профили, сите икони што се создадени ќе бидат избришани.

Како функционира додатокот за фотографии: едноставно

Виџет за фотографии: едноставен

 • Прво на сите изберете го иконскиот пакет меѓу сите што ги нуди апликацијата (апликацијата периодично се ажурира со додавање и отстранување на пакети во зависност од годишното време).
 • За да ја прилагодите темата, кликнете на Заштедете по оглас
 • Тогаш ќе се отвори прозорецот за поставки за темата каде што можеме да измениме:
  • Позадина. Со допирање на оваа опција, сликата на темата ќе се зачува во апликацијата Фотографии за рачно да се постави како позадина.
  • графичка контрола. Ќе се креира графичка контрола користејќи ја шемата на бои на темата.
  • Икони. Сите тековни икони на апликациите се прикажани овде заедно со иконата со која ќе бидат заменети. Можеме да ги отштиклираме промените што не ни се допаѓаат и да ги провериме другите што не се избрани природно.
  • Прилагодена икона. Овој дел ни овозможува да користиме која било слика зачувана во библиотеката како икона на апликацијата што ја сакаме.

Виџет за фотографии: едноставен

 • Откако ќе ја конфигурираме темата по наш вкус, кликнете на Инсталирајте XX икони (XX е бројот на апликации што ќе прикажат нова икона).
 • Следно, кликнете на копчето Преземете го профилот и ќе се отвори прозорец на прелистувачот, каде што треба да кликнеме Дозволи.

Инсталирајте профили на iPhone

 • Следниот чекор е да го инсталирате профилот што е преземен по патеката Поставки > Општо > Управување со VPN и уред > наопаку.
 • Последниот чекор е да ја искористиме сликата за заднина на темата што ја преземавме во апликацијата Photos (ја избираме сликата, кликнуваме на копчето за споделување и избираме Позадина)

Следниот чекор е преместете ги сите оригинални апликации во една папка и почнете да ги користите кратенките што се креирани.

Не бришете ги оригиналните апликацииs, бидејќи новите икони ќе престанат да работат бидејќи се директен пристап до нив.

Како да избришете профил на iPhone

избришете профил на iPhone

 • Ние пристапуваме до подесувања на нашиот уред и потоа во Генерално.
 • Следно, кликнете на Управување со VPN и уреди а потоа и во наопаку.
 • Избришете го профилот.

Секоја од различните теми што ги создадовме со додатокот за фотографии: едноставна апликација ќе создаде посебен профил. Името на профилот Тоа не ни помага да идентификуваме што е тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.