Променете го гестот за лизгање лево во Пошта за да ги архивирате или избришете пораките

Гест со пошта-лизгање-лево-0

Неодамна разговаравме со вас во неодамнешен пост за проблемите што ги доживува Mail со ВИП поштенските сандачиња во OS X El Capitan и во кои ви дадовме мало привремено решение за да можете да го решите се додека Apple не објави лепенка или ажурирање што може да го реши дефинитивно.

Сепак, не е сè лошо во поштата бидејќи освен што е мајчин менаџер во OS X, тој интегрира компатибилност со континуитет, т.е. можност за продолжете да пишувате е-пошта Ако сме започнале на нашиот iPhone, завршете го на Mac или обратно. Нешто многу корисно. За возврат, од последното издание на системот, интегрирана е и можноста за користење гестови за да се покаже дали пораката е прочитана, избришана или архивирана.

Гест со пошта-лизгање-лево-1

Во оваа мала статија ќе ви покажеме како да промените опција за повлекување налево предметната порака, така што првата стандардна опција е да ја отфрлите или архивирате пораката.

Оваа опција е само на OS X 10.11 и понова верзијаЗа да го конфигурираме, ќе ги следиме овие едноставни чекори: подоцна:

Стартувајте пошта и одете во менито за апликации «Пошта», а потоа кликнете на „Преференци“.
Goе одиме на табулаторот Екран
Lookе бараме «Повлечете налево на:» и ќе ја смениме опцијата во «shубре» или «Компресирана датотека» во зависност од опцијата што ја сакате.

Сега ако застанеме на порака на кое било од нашите поштенски сандачиња и се движиме надесно ќе ја видиме опцијата „Обележи како прочитано / непрочитано“ и ако се префрлиме налево опцијата „shубре“ или „Компресирана датотека“.

Ова е особено корисно кога имаме голем обем на важни е-пошта што не сакаме да ги изгубиме, бидејќи можеме да избереме да ги архивираме на компресиран начин за понатамошна консултација или ако, напротив, имаме лична сметка каде влегува многу несакана пошта и сакаме брзо да ја елиминираме, тогаш е пожелно да го оставите ѓубрето како опција.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.