Промени во раководството на Apple во iCloud

Повторно мора да зборуваме за промените во директното раководство на Apple. Минатиот петок ја повторивме веста за промената на високиот потпретседател на правната и глобалната безбедност, каде Брус Севел ја напушти позицијата што ќе ја пополни Кетрин Адамс. Сега е редот на шефот на инфраструктурата iCloud, Ерик Билингсли, кој ја напушта компанијата, така што неговото место го пополнуваат Патрик Гејтс, кој до сега е надлежен за услужната инфраструктура, според Си-Ен-Би-Си, кој е Помина главно во сите нешта на iCloud во последниве години.

Ерик беше одговорен за надгледување на задниот крај на iCloud, делот каде што се обработуваат барањата за информации 4 години. Тој се приклучи на компанијата во 2013 година од Google, иако претходно работеше на eBay. Патрик ќе ја преземе работата на Ерик, покрај она што веќе го имаше. Според CNBC, Apple сака да го постави курсот еднаш засекогаш во iCloud. Во моментов, Епл користи веб-услуги на Амазон и сервери на Мајкрософт Азур за задната страна, но оваа промена на политиката може да укаже дека Епл сакате да започнете да работите директно со вашите центри за податоци.

Пред нешто повеќе од една година, протекоа првите вести за проектот Меквин, проект во кој Епл работи на создавање на свој заден план и со тоа да ја намали вашата зависност од Мајкрософт и Амазон. Но, овој проект не е единствениот во кој компанијата работи да зависи од самата себе и да ги користи своите сервери, бидејќи во текот на целата година се знаеше дека Епл работи на шест слични проекти. Јасно е дека инвестицијата што ја правите во нови центри за податоци мора да се исплати на некој начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.