Надградете ја RAM меморијата на Mac Mini

Одмонтирајте го Mac Mini

Една од работите што треба да се има предвид кога ќе купиме Mac е директно поврзана со употребата што ќе и ја дадеме на нашата нова машина и времето што е потребно за обновување на опремата. Порано во Епл корисникот имал некои достапни опции за надградба на вашиот хардвер на Mac И денес ќе видиме некои детали што го покажуваат спротивното, и покрај тоа што е можно да се додаде хардвер во некои Mac. Случајот со новиот iMac е јасен пример за тоа, а тоа е дека до 2012 година беше поедноставно отколку сега додадете повеќе RAM меморија (освен во сегашниот модел од 27) или сменете го тврдиот диск, но денес ќе разговараме подетално за Mac mini.

Еден од почетните Mac е несомнено Mac mini. Овој компактен и поевтин компјутер го тера секој корисник што доаѓа од компјутер и размислува да купи Mac да го погледне за да го купи. Различните модели на мини мини со различни конфигурации го прават компјутер кој треба да се земе предвид, односно добро изберете го моделот затоа што на овој Mac опциите за проширување денес се прилично малку.

Проширете ја RAM меморијата на постариот Mac Mini

Стариот Маки мини

Кога зборувам за стари мини мини на Mac, мислам на сите оние што Apple веќе не ги продава. Јас нема да навлегувам во разликување на Mac mini што момците од Купертино го прекинаа бидејќи тоа е серија Macs кои започнаа да се продаваат во 2005 година и денес тие сè уште се едни од најдобрите Mac за оние корисници кои доаѓаат од компјутер и имаат свои сопствен монитор, тастатура, глувче.

На почетокот ви кажав дека сте јасни за што ќе користиме Mac и ова е директно поврзано со опциите за проширување што Apple во основа повеќе не ни дозволува да ги извршуваме на овие компјутери. Во овој случај, ако сакате да имате повеќе информации за овие можни подобрувања или дури знаете уште некои детали за малиот, но не помалку моќен Mac mini, ве упатувам на упатството или компилацијата за историјата од нејзиното лансирање пред сега околу 11 години што го напишавме пред неколку дена на мрежата. Во него ќе го видите тоа од лансирањето на алуминиумскиот Mac mini работите се променија во однос на можноста за проширување на машините и тоа е дека Apple стана построг по ова прашање и не сакаше корисникот да го модифицира внатрешниот хардвер на нивните Mac и мини не беше исклучок бидејќи тој донесе делови залемени на плочата директно.

Промена на RAM меморијата на тековниот Mac Mini: невозможно

Отклучување Mac Mini

Денес, секој компјутер на „Епл“ може да се класифицира како не проширлив од страна на корисникот, освен 27-инчниот „iMac“ кој дури и додава мал капак на задниот дел од него за да додаде повеќе RAM меморија, останатите скоро секогаш остануваат како што доаѓаат. . Корисникот може да стори малку или ништо во овие нови Mac mini и тоа е во основа сè е залепено или лемено на матичната плоча.

Ако сте еден од корисниците кој има во ваши раце еден од постарите Mac mini со можност за зголемување или подобрување на неговиот внатрешен хардвер преку нови компоненти, не го продавајте и уживајте во оваа можност. исто така е точно дека денес потешко е да се справите со „ветеранот“ Mac mini бидејќи не дозволуваат ажурирања на софтверот и тешко е или невозможно да се користат некои апликации, уште полошо, препорачуваме да го чувате како мало богатство.

Алуминиум Mac Mini

Во моментов наоѓаме а Mac mini влез што чини 549 евра ставен дома и додава: Процесор 5 гигахерци Intel Core i1,4, 500 GB меморија, 4 GB RAM меморија, 500 GB тврд диск, Intel HD Graphics 5000 графика и OS X El Capitan. Оваа машина е наведена од кралевите на расклопување, iFixit, со резултат од 6 на 1-ви За поправки и иако е точно дека тие се експерти за составување и расклопување на овие компјутери на Apple, најдобро е да се обратите за малку помоќна набавка и да го оставите овој Mac mini модел настрана. Забележи го тоа Проширувањето на RAM меморијата или дискот е скоро невозможно (можете, но не го препорачуваме) на овие мини мини, па затоа е најдобро да изберете поголема поставка од самиот почеток и да заборавите на отворањето на овие Mac.

Многумина од вас можеби мислат дека ако го купите Mac mini од самиот почеток, тогаш можете да додадете помоќен хардвер исто како што можевте да направите со десктоп компјутер, но ништо не е подалеку од вистината. Ако сакате да проширите еден од овие Mac mini, најбезбедно е што ќе мора да одите во техничката служба на Apple или доверлив компјутерски техничар за да можете да извршите проширување или подобрување на компонентите, па затоа најдобриот совет е да заштедите малку повеќе и да одите директно на врвниот модел и да избегнете проблеми со кратко паѓање во иднина.

„Епл“ сè повеќе поставува проблеми со проширување на „Маки мини“ и следната генерација што треба да пристигне во 2016 година (на него е редот) нема да биде поразлично.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

25 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Блог за Интернет маркетинг dijo

  Јас веќе го проширив мојот мини мини на 2 Gb и 250 Hd !!!! оди совршено !!!

 2.   сокрам dijo

  Имам mac mini G4 1.4ghz со 1gb ram .. може ли да ставите модул од 2gb или прифаќа само 1gb?

 3.   јака101 dijo

  Не можете, имате само една банка и максимумот е 1 GB, видете: http://tinyurl.com/8lzv4e

 4.   Орландо Паес dijo

  Здраво поздрав. Како можам да ја инсталирам или ажурирам мојата мини моќност од 1.4 на леопард, јас веќе го имам ДВД и ги следам сите упатства и ништо не можев да добијам грешка и морам да се вратам на тигар. Кој ми помага молам… Ви благодарам.

 5.   Орландо Паез Г. dijo

  Мојот mac powerpc има свирка, може да ставите 2 свирка во неа. ?

 6.   јака101 dijo

  Исто како и другиот G4 што ти го кажувам http://tinyurl.com/8lzv4e

 7.   Алекс dijo

  Здраво луѓе. Сакам да ја проширам меморијата до мојот PowerPC G4 - 1.42 Ghz и патем да ставам друг хард диск, кој со 80 GB падна на кратко.
  Гледам дека од мрежата има точно меморија што ми треба за мојот Mac, но дали може да ми кажете што би бил тврдиот диск, или од каде би можел да го најдам?
  Ви благодарам многу на сите и им честитам на луѓето од SoydeMac.com

  честитки

  Алекс

 8.   јака101 dijo

  Нешто сигурно се случило на серверот и фотографиите се избришани, ќе ги поставам повторно наскоро

 9.   јака101 dijo

  Кратко колку што веќе ги имам подигнато повторно (оној што зачувува наоѓа)

  Дигиталниот диоген има свои предности

 10.   Мек Лопез dijo

  Имам мак мини со четири USB порти, добро, проверувам, дизајнирав дека е да ставам максимум 1 GB, сега има само 512, дали препорачуваш да ставаш по две GB 1 RAM меморија за да има 2 GB ??? Би сакал да го видам одговорот дека сум заинтересиран и многу добра страница, стави 100 поздрави

 11.   јака101 dijo

  ако сте провериле дека важи за максимум 1 GB, така можете да ставите два модула од 512 ...
  не препознава повеќе ...
  Проверете го http://www.crucial.com

 12.   Мек Лопез dijo

  Ви благодарам многу што одговоривте на мојот коментар, го инсталирав скенирањето rme ја проверувам својата мини камера и реков дека можам да ставам два 1 GB RAM рам во секој модул, така што ќе ставам два рам, исто така, гледајте неколку видеа на вашата цевка и ставете 2 GB во мини како моето и работи без проблем и благодарам многу?! Од голема помош е оваа страница да го скенира мојот компјутер и супер е лесно овој понеделник, ќе ви побарам овен благодарам !!!!!!!!! Ја препорачувам оваа страница ако некој го прочита овој коментар, скенирајте го вашиот компјутер, тој е лесен и многу брз, како и сигурен

 13.   јака101 dijo

  Добро, па тогаш имате само мини јадро Intel барем…. Ставете ги 2-те свирки потоа ...

 14.   чики dijo

  Сакам да ја проширам RAM меморијата на мојот Mac Mini, каква меморија треба да купам?
  честитки

 15.   Мек Лопез dijo

  Мојот пријател на истата страница е скенер за да ви даде тест за вашиот мини мини, го гледам и ви покажува опции за тоа што можете да купите, како и за различните цени, тие се одлични, порачувам и влегувам сега три дена мојот Mac работи совршено, еее клучно скенирање т.н. малата програма барајте го тука горе !!!!

 16.   Мек Лопез dijo

  macnifico ме уплаши кога ќе го исклучам аудио-звукот кога го ставам овенот драг!

 17.   Фернандо dijo

  Прекрасно, мојот MacMini сега (пред 520 година) има 2Gb !!!

 18.   мај dijo

  Ви благодарам! одличен водич

 19.   Макузер dijo

  Здраво на сите, имам проблем, ја сменив RAM меморијата од или мини мак, но сега не работи, се вклучува, не дава сигнал за монитор, ниту го емитува звукот за вклучување, претходно имав 1 Гб стави две картички, она што го направив е да ја заменам една од картичките за 2 Гг и не функционираше, тогаш се обидов да ги вратам оригиналните картички и исто така не работи, може ли некој да ми помогне?

 20.   дамјан dijo

  Со она што го прочитав имам многу да го решам мојот проблем.
  Одлична страница со пофалби за темата спомени.

 21.   Карлос dijo

  Добро, кога го зголемувате меморискиот рам, на маки мини, ќе биде потребно да се користи ЦД? Или, меморијата работи директно? Имам верзија 10.4.11, може да се ажурира, откако ќе се смени овенот? Однапред го ценам одговорот, многу добра страница

 22.   Маркос Суарез dijo

  Јас го купив пред една година, и избрав да ставам 16 GB RAM меморија од самиот почеток, ќе биде поскапо, но ги избегнувате овие главоболки. Јас сум моден фотограф, па замислете ја трската што ја ставив во неа.

 23.   Карлос dijo

  Да бидеме јасни, зошто се заваруваат компонентите? за да ги купиме најскапите конфигурации ... Реков да заработам пари на нашата сметка секако.

 24.   Роберто Бенавидес dijo

  Здраво, имам MacMini од 2011 година, со два слотови за RAM меморија, го надградив на 2 картички од 8 GB и работеше добро скоро една година; екранот штотуку се исклучи и дава два звучни сигнали на секои 3 секунди. Ми кажаа за проблеми со RAM меморијата, направив измени во двете картички и забележав дека едниот слот не прифаќа картичка (дава грешка), додека другиот нема проблем и која било картичка работи. Јас сум ограничен на 8 GB и тоа е бавно !!! Дали има начин да се поправи слотот што не работи? Или има нешто да се подобрат перформансите со само една картичка?
  Секоја помош е добредојдена

 25.   Феликс Боза Чапаро dijo

  Здраво, во мојот случај купив Mac mini од крајот на 2014 година за уредување фотографии и вистината е дека тоа е фатално за мене затоа што е невозможно да ги уредувам фотографиите во Lightroom, тоа е бавно со секој чекор што го правам, на плажа топката се врти и е да се изгуби трпеливоста, веќе сум убеден дека направив грешка при купувањето. Моделот е како што следува.
  2,8 Ghz процесор Intel Core I5
  8Gb 1600MHz DDR3 меморија
  Диск за подигање Macintosh HD
  Graphics на Intel Iris 1536 MB
  1TB Fusion-SPP
  Моето прашање е, дали можам да го испратам до Техничката служба за да и се прошири рамната меморија? Што ако тоа би го решило проблемот?
  Може ли некој да ме води.
  честитки