Ранливоста е пронајдена во TorBrowser за macOS истекува IP адреса

TorBrowser

Се појавува нов безбедносен пропуст во светот на macOS. TorBrowser е прелистувач базиран на Firefox, познат по тоа што е една од најбезбедните на мрежата, која ја крие вашата IP адреса и не остава трага од веб-страниците низ кои поминувате. Сепак, овој прелистувач не ја исполнува својата функција во моментов, бидејќи тие нашле ранливост кај оперативните системи macOS и Linux кои, по дифолт, откријте го вашиот идентитет на секој што сака да го знае.

Оваа критична ранливост е откриена по безбедносните тестови на самиот Tor, и ќе ја открие приватноста на корисникот што го користи наведениот прелистувачИако техничките детали сè уште не се откриени, програмерите веќе работат на отстранување на оваа грешка.

Филипо Каваларин, истражувач за безбедност кој ја откри оваа ранливост, откри дека ранливоста доаѓа од јадрото на прелистувачот, односно јадрото на Firefox на кое се заснова. Оваа ранливост, крстена како ТорМоил, влијае на прелистувачите кои работат на macOS и Linux, а не на Виндоус системите. Во моментов, развивачите на Tor привремено објавија нова верзија наречена TorBrowser 7.0.9, така што погодените корисници можат да го избегнат ова нарушување на безбедноста.

Со овој голем безбедносен пропуст, и безбедносната заедница и заедницата на Епл се многу свесни за можните ранливости што се појавуваат следејќи ја оваа грешка. Иако лепенката со решението за проблемот е веќе објавена (TorBrowser 7.0.9), се истражуваат причините за ранливост. Ние ќе бидеме внимателни кон новите информации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.