Рачната сопирачка е ажурирана на верзијата 1.1. подобрување на неговиот интерфејс

Рачната сопирачка е еден од најпознатите и најдолговековните видео конвертори на macOS. Долг временски период, тој беше во бета верзија, но не од таа причина беше 100% оперативен. Сега достигнува верзија 1.1. со главната новина за промена на интерфејсот, една од неговите слаби точки.

Од друга страна, тие практично не мора да прават големи внатрешни промени, бидејќи верзијата 1.0 веќе ја заврши својата работа правилно: конвертирајте видео во практично кој било формат, на лесен и без проблеми. Ако на ова додадете дека станува збор за бесплатна апликација, имаме идеално надополнување за таа конверзија што заглавува. 

HandBrake се заснова на алатката ffmpeg. Тоа е алатка за командна линија. До денес, Рачната сопирачка е адаптација на оваа алатка, но со многу функции што не го поедноставија процесот, наоѓајќи премногу функции. Во оваа нова верзија, сето ова е поедноставено, создавајќи a многу попријатен и едноставен интерфејс. 

Ова не значи дека верзијата 1.1. биди лесна верзија на првата. Функциите се таму, но стандардно скриени. Сега видео екран за да видите што ќе стане. На овој начин, можеме однапред да ги знаеме можните проблеми со конверзијата. Од друга страна, во страничната лента, наоѓаме долг список на поставки, што можеме да го прикажеме, за да извршиме попрецизна конверзија. Секоја направена промена може да се провери на екранот за преглед.

Друга измена што е извршена е патеката каде што ќе се извезува видеото. Овој пат, можно е само да го смените името на датотеката. Ако сакаме да ја измениме папката каде што ќе се извезува материјалот, мора да внесеме преференции.

И како, Списокот на формати за извоз е ажуриран, вклучувајќи ги и видео форматот за кодирање на Apple TV 4K и H.265, компатибилен со macOS High Sierra. Претходно поддршката за HEVC требаше да се додаде рачно, овој пат повеќе не е потребно.

HandBrake 1.1 е бесплатен и со отворен извор, и можно е преземете на страницата за развивачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jimими iMac dijo

  Отидов од него бидејќи ми требаше околу еден час да ви поминем .mkw до .mp4 кога другите програми го прават тоа за 7 минути.

 2.   Хозе dijo

  Таа програма трае 7 мин, затоа што вчера поминав филм од 2gb до mp4 и ми требаше час и половина помалку.