Режим на затворен екран на MacBook со надворешен екран

надворешен дисплеј macbook pro

Многумина од вас ќе добијат еден од тие адаптери за да можат да го опремат нашиот MacBook со надворешни екрани. Тие сеМини дисплеј на HDMI или VGA адаптери (Сега Microsoft исто така го опремува својот Surface со овој долго критикуван адаптер). А. додаток што ќе ни овозможи да имаме два екрани на нашиот Mac за работа на многу поудобен начин. Исто така, со Маверикс ќе имате еден вид два уреди бидејќи двата екрани ќе ги имаат сите менија комплетно како да се работи за два различни уреди.

Можеби сте се нашле во потреба сакаат да го користат само овој надворешен мониторЗапомнете дека ако користите екран на вашиот MacBook и надворешниот, ќе ја дуплирате работата на вашите графички картички ... Како што велиме, имате можност да користите само надворешен екран и да го користите вашиот MacBook само со тој екран (Ова е компатибилно и со MacBook Pro и Air). Тогаш ние ќе ви го оставиме чекори што треба да се следат за да можете да го користите режимот „затворен екран“ на MacBook.

Најпрво ќе треба да имате глушец и надворешна тастатураОчигледно, ако имате затворен екран на вашиот MacBook, нема да имате можност да пристапите до внатрешните периферни уреди на MacBook. Исто така, ќе ви треба MacBook адаптер за напојување, овој режим работи само кога сме вклучени во напојувањето; и последно (и не и најмалку важно) ни треба надворешен екран.

 1. Sureе се погрижиме да имаме го вклучивме нашиот MacBook во штекерот со адаптерот за напојување.
 2. Plugе ги приклучиме глувчето и тастатурата во нашиот MacBook (во случај да одат преку кабел). Ако имаме безжичен глушец и тастатура, ќе мора да ги поврземе претходно во Bluetooth панелот на нашиот MacBook.
 3. Verifе потврдиме дека во панелот Системски преференции ја активиравме опцијата „Активирај го компјутерот преку уреди со Bluetooth“, за да можеме да ја суспендираме опремата и да ја рестартираме со овие надворешни уреди (кога тие се поврзани преку Bluetooth).
 4. Поврзете го надворешниот дисплеј преку адаптер за Mini Display Port.
 5. Откако компјутерската работна површина ќе се појави на надворешниот екран, затворете го капакот на компјутерот.
 6. Кога ќе го затворите капакот: На OS X Lion и подоцна, надворешниот дисплеј ќе стане сино, а потоа ќе ја прикаже работната површина. На Mac OS X v10.6.8 и порано, разбудете го компјутерот со кликнување на копчето на глувчето или со притискање на копче за надворешна тастатура .

Еднаш повторно го отворате екранот на вашиот MacBook сè ќе се врати во нормала. Исто така, не мора да се грижите за греењето на вашиот MacBook, е подготвен да работи во овој режим и токму низ пантата на екранот ќе циркулира вентилацијата на MacBook.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   andres dijo

  Би сакал да го сторам тоа, но на imac, исклучи го imac екранот. на пример кога ќе одам да гледам филм ќе го видам на надворешниот монитор и оној на imac нема како да го исклучам, само намалете ја осветленоста.

  1.    динепада dijo

   Ми се чини дека ако има начин да се исклучи мониторот над намалувањето на осветленоста и тоа е со комбинација на контрола + shift + eject

   1.    andres dijo

    не, тој метод е исклучување или суспендирање на екранот, но од сите поврзани екрани, она што го сакам е да го исклучам макот и да го оставам надворешниот вклучен, и тоа не работи.

 2.   Плоки dijo

  Мојот прв компјутер на Apple беше алуминиумски MacBook (крајот на 2009 година мислам дека се сеќавам) со снежен леопард. Се сеќавам кога првпат вклучив надворешен дисплеј и поминав еден час да сфатам како да го направам ова.
  Кога конечно направив гуглање, се поврзав на онлајн копија од упатството, од мојот MacBook (што го најдов пред да го искористам рефлекторот) на кој се гледа дека. Приклучете сè, затворете го капакот и притиснете кое било копче.

  Тоа беше еден од моите моменти што ме убеди (среќно) како го сменив мојот свет со тоа што станав Switcher.

 3.   Клаудија dijo

  Дали некој би знаел како да го стори тоа без да мора да биде вклучен во струја? Ви благодарам.

 4.   арамикс00 dijo

  Здраво Пред да можам да го приклучам телевизорот во Macbook Air и да го затворам без проблем. Еден ден ја сменив поставката за дисплеј во 1024 и никогаш повеќе не работеше. Ме става на ТВ непознат формат, откривање формат. Не знам дали е затоа што при промена на резолуцијата бидејќи мојот телевизор е стар, не снима, може некој да ми помогне? Мислев дека графичката е заебана, дури ми ја сменија, но не направи многу добро.

 5.   јуанитолинари dijo

  Па, погледнав насекаде и никогаш не најдов решение, благодарам што го споделивте вашето знаење

 6.   Дијаз Галван dijo

  Здраво, имам Macbook од почетокот на 2009 година со MiniDVI порта. Пред извесно време, екранот беше оштетен и не можам да видам ништо на него, но компјутерот се вклучува и се чини дека работи добро. Купив адаптер за HDMI, но кога ќе го поврзам со надворешен екран, се чини дека компјутерот го детектира, но изгледа црно. Претпоставувам дека треба да одам на системските преференции на мојот Mac и да ја дадам опцијата „Откриј ги екраните“, но бидејќи не гледам ништо на екранот на Mac, не можам да го сторам тоа. Дали некој би знаел како да го направи тоа, можеби, со команди на тастатурата?

  Со почит

 7.   rodrigo dijo

  Добро утро, потребно е компјутерот да биде поврзан на напојувањето, така што тој го испраќа сигналот до надворешен монитор