Бекап на Apple Watch, macOS бета 2, приклучок за повеќе полнења и многу повеќе. Најдоброто од неделата сум од Мек

Уште една недела во месецот ноември сме тука за да ви ја понудиме компилацијата на вести на која сме навикнале секоја недела. Оваа минатата недела многу се случи во однос на загрижениот свет на каснатото јаболко и тоа е дека и iPhone X и производите што треба да дојдат оваа година не престануваат да создаваат вести.

Сепак, во овој блог на што се фокусираме се Mac, Apple Watch, Apple TV и вестите воопшто за софтверот и хардверот за што станува збор за денешната компилација.

Започнавме со вести во кои беше објаснето како се прави А. резервна копија на Apple Watch. Ова е направено на едноставен начин и иако се чини комплицирано да се спроведе, тоа е лесно и дури нема да го забележиме кога ќе го сториме тоа. Мора да биде јасно дека нашиот часовник мора да биде спарен со iPhone да ги направите овие копии, остатокот е многу лесен.

Епл исто така започна оваа недела втора јавна бета верзија за корисниците кои се запишани во бета програмата. Верзијата за развивач беше лансирана само во понеделникот и неколку часа подоцна пристигна верзијата за корисниците кои се регистрирани во оваа macOS бета програма.

Новите карактеристики имплементирани во оваа бета-2-ка се типични подобрувања на перформансите на системот, стабилноста и поправки за безбедносните проблеми со WPA2, нешто што веќе е или треба да се поправи во овие бета верзии. Вистината е дека вестите се прилично малку, но важни.

Многумина беа опции за полнач за Епл Види како и станици за полнење кои истовремено го поддржуваат истото што сме го споделувале во последниве години, бидејќи Apple Watch е меѓу нас.

Сепак, таков каков што ви донесуваме денес е сигурен дека не сте го виделе. Тоа е станица за полнење за големи семејства во која нејзините членови имаат Apple Watch и телефони. Тоа е станица за полнење што ни овозможува да ги наполниме Apple Watch и уште пет други уреди. 

Оваа недела видовме на печатот ширум светот, без разлика дали се технолошки или не, вести за плаќање даноци направени од Apple. Во извештајот што одекнуваме во „Јас сум од Мек“, се покажа дека компанијата Купертино на некој легален начин ја изостави плаќањето даноци.

ЕУ го притиска Apple за нејзино вклучување во „Рајски трудови“ е насловот на овој напис објавен од нашиот колега Хавиер Лабрадор, брзо Apple одговара со а официјална изјава што можеме да ја прочитаме во целост по скокот.

Главниот збор што се одржа во јуни беше почетниот пиштол на „Епл“ во областа на зголемената реалност. За време на презентацијата ги видовме можностите што оваа технологија ни ги нуди, особено насочени кон игрите, иако не исклучиво. Во моментов во App Store можеме да најдеме различни апликации за проширена реалност, од фантастични игри до едноставни, но многу корисни апликации со кои можеме да измериме кој било предмет преку камерата на нашиот уред. Но, и iPhone и iPad не се идеални уреди за консумирање ваков тип на содржина и според тоа Марк Гурман Apple планира да ги пушти своите очила за проширена реалност во 2020 година.

Денешната компилација ја завршивме со вестите во кои се зборуваше за тоа како Apple се бори многу години да ја брани различноста и социјалното вклучување во сите сетила, како кај вработените во брендот, така и кај корисниците кои ги користат нејзините производи. Во оваа прилика од Apple лансираа ново видео во кое на сите им го покажуваат тоа Вашата компанија е тотално против новите антиимиграциски закони на претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп.

Тие исто така додаваат дека вкупните високи позиции на фирмата се повеќе се полни со жени, нешто што пред неколку години беше невозможно да се види. Всушност, она што се обидува да го објасни е дека сите сме исти и имаме за цел да ја следиме оваа линија со текот на времето, дури и зголемете ја вашата кампања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.