Ресетирајте го аудио системот во OS X

ресетирај-звук-osx-0

Основното аудио во OS X е одговорно за системот да може да обработува различни извори, MIDI и аудио влезови и излези покрај другите можности преку централизирана структура која ви овозможува лесен пристап до програмите и услугите на системот.

Нормално, за да ги конфигурирате овие опции, ќе имаме различни начини преку кои пристапуваме до менито > Системски преференции> Звук или комунални услуги> Аудио MIDI конфигурација или поставките на специфични програми како што е GarageBand, но доколку се појави грешка како заматен звук, неочекувано аудио-јамка или само тоа не репродуцирај ништо Поради системот што не го препознава уредот, постојат различни начини да го поправите.

ресетирај-звук-osx-1

Секогаш првото нешто пред да навлезете малку повеќе во проблемот е да проверите дали сè работи како што треба и дали навистина станува збор за проблем со специфичната апликација, а не со системот, со кој евентуално повторно инсталирање на наведената програма може да го реши проблем Ако ова не работи, можете да проверите дали е сè друго правилно конфигурирано на системот за да може да работи, карактеристики како што се бит-стапка или излезен уред.

Од друга страна, ако сите горенаведени не го решија проблемот, можеби можеме да го рестартираме демон што го контролира аудио, Кореауодиод, што е оној што навистина се справува со целиот аудио систем, така што едноставно отворање на терминал и вметнување на следниот код можеме да го постигнеме:

sudo killall coreaudio

ресетирај-звук-osx-2

Овој процес е вчитан од друг демон именуван лансиран што веднаш ќе го рестартира coreaudiod, така што ќе биде повторно иницијализиран. Конечно, ако ова нема ефект, треба да го рестартираме системот целосно или да поставиме хардверски проблем во звукот.

Повеќе информации - Како да видите кои апликации користат податоци за локација во OS X


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пабло Моралес dijo

  GENIO пред да морам да го рестартирам мојот Mac

 2.   Уди Рамос dijo

  Здраво, благодарам за кодот што ми успеа. Совршено ви благодарам благодарам.

  1.    мајален dijo

   Лозинката што треба да ја поставите е на вашиот корисник Mac.

 3.   Кристијан dijo

  Драга, ми треба помош, не можам да го конфигурирам мојот Macbook Air со миди интерфејсот што е USB, Macbook Air не го препознава

 4.   Цезар Монтањо dijo

  Ме прашува за лозинка

  1.    Бенито Ликона dijo

   Можете да го решите пасот, бидејќи истото ми се појавува.

 5.   Израел dijo

  Добро попладне, јас веќе го применив кодот, но тој ми бара лозинка ????

 6.   Хорхе dijo

  Здраво, добро попладне, имам проблем со Macbook Air, звукот престана да работи кога ставам некои слушалки, сега не се појавува излезен уред, а веќе пробав многу алтернативи, може некој да ми помогне? кога ја зголемувам јачината на звукот, иконата за звук се појавува со круг пресечен со линија

 7.   Хавиер dijo

  ми бара лозинка

 8.   Андрес dijo

  Здраво. Аудиото не работи за мене, иако за мак сè е совршено ...
  Ни слушалки, ни звучници ... Но, ако поврзам слушалки преку УСБ, тие работат ... како можам да ги решам за да работи повторно нормално ???? те молам благодарам

  1.    Адолфо dijo

   Мојот Mac започнува да работи добро, но од време на време звукот почнува да се тресе неколку секунди, а потоа продолжува добро, но по неколку минути неуспехот се повторува

  2.    Адолфо dijo

   Мојот Mac започнува да работи добро, но од време на време звукот почнува да се тресе неколку секунди, а потоа продолжува добро, но по неколку минути неуспехот се повторува

 9.   Дани падилја dijo

  Многу ми помогна, го поправив мојот компјутер благодарам

 10.   мастило dijo

  Успеа! Вие сте пукнатина!

 11.   Исус Г. dijo

  Имав проблеми со безжични слушалки и благодарение на ова беа решени. Благодарам

 12.   Карлос dijo

  работи за macOS каталина?

 13.   Гровер тапија dijo

  Фантастична, многу добра помош, ми помогна да го решам мојот проблем со надворешниот излез на аудио (Слушалки). Благодарам

 14.   Кери dijo

  Фала пријателе! Оваа команда го реши мојот проблем. Долго време имав проблем да можам да слушам од слушалки што ги поврзав со надворешниот аудио интерфејс. Иако сè беше совршено конфигурирано во DAW и «Audio Midi Configuration».

 15.   ramiro dijo

  Благодарам, со кодот беше решен, гушкај се