Ресетирајте го модулот Bluetooth во OS X

Ресетирајте го модулот Bluetooth-os x-1

Во моментов, повеќето периферни уреди за човечки интерфејс, како што се тастатура, глувче или тастатура, обично користат протокол Bluetooth за да се поврзат со нашиот Mac дури и други видови уреди како звучници и печатари, тие исто така го користат и иако како општо правило обично работи доста добро, понекогаш има моменти кога тоа дава проблеми и може да биде фрустрирачко поради бројот на случајни исклучувања и повторно поврзувања.

Ова може да предизвика дека ако сме со преносна опрема, батеријата страда бидејќи опремата постојано се обидуваше повторно да се поврзе со уредите. Можеби што би било да се отстрани уредот што предизвикува проблеми конкретно и повторно спарување Може да се стави крај на овој проблем, но ако тоа веќе се случува постојано во повеќе наврати и со различни периферни уреди, тогаш ќе треба да размислиме за ресетирање на модулот Bluetooth.

Ресетирајте го модулот Bluetooth-os x-0

Пристап до Скриено мени за отстранување грешки преку Bluetooth на Mac OS X Да го ресетирате хардверскиот модул е ​​многу едноставно, единственото нешто што треба да се има предвид е дека ако го направиме тоа привремено ќе ја изгубиме можноста да ги користиме поврзаните уреди додека не ги спариме повторно, затоа е погодно да имаме глувче директно поврзан со USB-врска.

За да можеме да ги направиме на работната површина, ќе одржиме и Копчиња SHIFT + ALT и потоа ќе кликнеме на иконата Bluetooth за да го откриеме скриеното мени за дебагирање каде што ќе избереме «Ресетирај го модулот Bluetooth».

Единствено што останува е да го рестартирате компјутерот и повторно да ги поврзете сите уреди како и обично, ако сигналот е добар и нема пречки, проблемите требаше да бидат решени на врската. Да и тогаш се сомневаме во квалитетот на сигналот, можеме да го држиме копчето ALT додека кликнуваме на иконата и кога ќе се поставиме на секој од уредите, ќе се покаже квалитетот на сигналот со специфичната периферија.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско Валензуела Рохас dijo

  Здраво !!… Кога ги правите истите чекори во OS X El Capitan 10.11.2, менито Дебагирање не се појавува. Што да се стори во тој случај? ... Поздрав од Чиле.

 2.   Emilio dijo

  Здраво. Би сакал да знам дали можам да ставам SSD и повеќе RAM меморија во iMac 16,2.
  Ви благодариме.