Како да го ресетирате вашиот Apple Watch

ресетирајте го часовникот со јаболка

Дали имате проблеми со вашиот Apple Watch? Можеби не реагира или е заглавено на екранот. Во случаи како овие, рестартирањето на Apple Watch често може да го реши проблемот. Рестартирањето на Apple Watch е брз и лесен процес, и во овој туторијал, ќе ве водиме низ чекорите за да го направите тоа.

Вовед

Apple Watches станаа суштински уред за многу луѓе, помагајќи им да останат поврзани и да ја следат нивната секојдневна рутина. Сепак, како и сите електронски уреди, можно е Apple Watch да доживее проблеми како што се замрзнување или да не реагира. Ако имате проблеми како овие, не грижете се - рестартирањето на Apple Watch често може да помогне.

Во ова упатство ќе ви покажам како да го ресетирате вашиот Apple часовник користејќи различни методи, вклучувајќи го и стандардниот метод, метод кој го вклучува страничното копче и методот на тешко ресетирање.

Зошто е важно да го рестартирате вашиот Apple Watch

Пред да нурнеме во различните методи, ајде да разговараме зошто е важно да го рестартирате вашиот Apple Watch. Како и секој компјутер или електронски уред, Apple Watch може да има корист од рестартирање од време на време. Ресетирањето на часовникот може да помогне да се исчистат сите грешки во меморијата или системите што можеби се случиле, што може да предизвика дефект на вашиот часовник.

Рестартирањето на часовникот може да помогне и во освежување на неговата поврзаност со други уреди, како што е вашиот iPhone. Ова може да биде особено корисно ако имате проблеми со поврзувањето со часовникот.

Како да го рестартирате вашиот Apple Watch

Рестартирајте го Apple Watch преку поставките

Најлесен начин да го ресетирате вашиот Apple Watch е преку апликацијата „Поставување“.

Како да го направите тоа:

 • Притиснете го копчето Home на вашиот Apple Watch за да отидете на почетниот екран.
 • Допрете ја апликацијата Поставки.
 • Скролувајте надолу и допрете на „Општо“.
 • Повторно скролувајте надолу и допрете на „Ресетирање“.
 • Допрете „Рестартирај“ и почекајте да се рестартира вашиот Apple Watch.

Рестартирајте го вашиот Apple Watch преку страничното копче

Друг начин да го ресетирате вашиот Apple Watch е со користење на страничното копче. Така:

 • Притиснете и задржете го страничното копче на вашиот Apple Watch додека не се појави лизгачот за исклучување.
 • Лизгајте го лизгачот за исклучување надесно.
 • Почекајте вашиот Apple Watch целосно да се исклучи.
 • Повторно држете го страничното копче додека не се појави логото на Apple.

Принудно рестартирање на Apple Watch

Ако вашиот Apple Watch не реагира, можеби ќе треба принудно да го рестартирате. Така:

 • Притиснете и задржете го страничното копче и копчето Home на вашиот Apple Watch.
 • Држете ги двете копчиња додека не се појави логото на Apple.

Што да направите ако вашиот Apple Watch не се рестартира

Ако вашиот Apple Watch сè уште не се рестартира откако ќе ги испробате горенаведените методи, можеби ќе треба да контактирате со поддршката на Apple за дополнителна помош. Можеби ќе можат да ви помогнат да ги решите проблемите и да најдете решение.

Заклучок

Ресетирањето на Apple Watch е едноставен, но ефикасен начин за решавање на многу вообичаени проблеми што можеби ги имате со вашиот уред. Без разлика дали користите стандарден метод, метод на странични копчиња или метод на тешко ресетирање, процесот е брз и лесен и често може да направи вашиот часовник повторно да работи правилно.

Се надевам дека ова упатство беше корисно за да ве води низ чекорите за ресетирање на вашиот Apple Watch.

До следниот пат!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.