Рестартирајте го Bluetooth-модулот на вашиот Mac ако имате проблеми со врската

Можеби имате неколку уреди поврзани на Bluetooth на дневно ниво, може дури и да не се сеќавате на тоа, бидејќи ги поврзавте прв пат, и оттогаш тие не создадоа проблеми. Зборуваме за тастатури, глувци, trackpads или звучници, меѓу другите. Но Ако почнат да имаат проблем со конекцијата, што е малку веројатно на Mac, можеби ќе треба да го ресетирате модулот Bluetooth.

Пред да го направите овој чекор, препорачуваме да ја исклучите периферната струја што е поврзана, до точката на отстранување на напојувањето, електричната струја или столбовите, и повторно вклучување за да се потврди неговото спарување. Ако не го поправите, следете ги овие чекори.

Претходно, запомнете дека тастатурата на iMac или Mac mini, може да се поврзе со Bluetooth, како и со глувчето или Trackpad. Така, мора да имате замена на овие периферни уреди, во овој случај со кабелска врска, бидејќи за време на рестартирањето тие ќе останат офлајн. Ако го имате земено предвид ова, подготвени сте да го рестартирате.

 1. Прво на сите симболот Bluetooth треба да се појави во лентата со мени. Ако го немаш, да се повика на тоа мора да ги извршите следниве чекори:
  1. Оди до Преференци на системот.
  2. Изберете Bluetooth
  3. Во скокачкиот прозорец, кликнете на опцијата што се појавува на дното: Покажете Bluetooth во лентата со мени. Симболот Bluetooth сега треба да се појави на лентата со задачи.
 2. Тогаш мора повикајте го скриеното мени со Bluetooth. Со притиснување на копчињата Shift и Option (alt), изберете го симболот Bluetooth од лентата со мени.
 3. Ослободете ги копчињата и ќе го видите скриеното мени.
 4. Пристапете до опцијата Дебагирање.
 5. Изберете опција Ресетирајте го модулот Bluetooth.
 6. Конечно, рестартирајте го вашиот Mac.

Откако ќе се рестартира, треба да се решат сите проблеми во комуникацијата помеѓу уредите.

Менито за отстранување грешки има уште две опции за кои сега ќе коментираме: Ресетирајте ги фабричките поставки на сите поврзани уреди на Apple. Во овој случај, вратете ги сите додатоци на Apple во фабричките поставки. Интересна опција е, ако сте ги направиле претходните чекори без успех.

Конечно, Избришете ги сите уреди, Корисно е кога сакаме да ги одврземе сите уреди, поради проблеми со поврзувањето или да ги поврземе со друг близок Mac и да избегнеме мешање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јован dijo

  Тастатурата не работи за мене, ако е глувчето. Како можам да пристапам до менито за дебагирање ако не можам да внесам (alt-опција) до (мај)?

 2.   Елена Фдез. dijo

  И, ако опцијата Bluetooth исчезна од панелот за преференции ????

 3.   Андрес Салдаријага dijo

  Мојот имак одеднаш го деактивира блутутот и по неколку моменти на ден ... дали знаеш зошто се случува тоа?

 4.   Кар dijo

  Не ми беше достапен Bluetooth, но не ми ја покажува опцијата за дебагирање со кратенката, има ли друг начин?

  1.    Норбеј Фелипе Лопез Авила dijo

   Добро попладне пријателе, дали ти дадоа информации за решението на овој проблем? тоа ми се случува и мене.

   1.    Луис Санда dijo

    Здраво, пишува Bluetooth не е достапен, но не ми ја покажува опцијата дебагирање, има ли друг начин? Ви благодарам