Како да ја ресетирате клипбордот на вашиот Mac

Научете како да ја користите универзалната табла со исечоци во macOS Сиера

Сигурно сте го користеле таблата со исечоци на вашиот Mac во повеќе од една прилика. А ти без да сфатиш. Го користите секој пат кога правите копирање / залепење. Тој текст, на пример, е привремено зачуван во таблата со исечоци на Mac, така што може да се залепи во друг прозорец, па дури и на iOS уред, ако го активирате универзална табла со исечоци.

Сепак, многу е можно по многу употреба и можен колапс, при копирање и лепење на содржината, командите не работат. Време е да го рестартирате компјутерот и да видите дали сè ќе се врати во нормала. Но, ако не сте заинтересирани да го рестартирате вашиот Mac, треба да знаете дека имате неколку начини на тоа рестартирајте ја таблата со исечоци на Mac. Ние ви кажуваме кои се тие:

Рестартирајте ја Клипбордот Mac преку Activity Monitor

Рестартирајте ја таблата со исечоци на Mac

Првата опција што ви ја даваме е да го користите Мониторот за активност што ќе го најдете на секој Mac. Каде е? Лесно: Пронаоѓач> Апликации> Комунални услуги. Во оваа папка ќе го најдете Мониторот за активност. Дали сакате уште побрза рута? Користете рефлектор: јавете се со Cmd + простор и напишете во полето за пребарување „Монитор за активност“. Кликнете на првата опција.

Откако ќе се активира Мониторот за активност, во полето за пребарување горе десно, напишете го зборот „табла“. Willе врати единствен резултат. Обележете го и притиснете го копчето со «X» што го имате во горниот лев дел од апликацијата. Askе ве праша дали сакате да бидете сигурни дека ќе го затворите тој процес. Мора да притиснете «Присилен излез». Клипбордот ќе се рестартира и сигурно ќе се реши проблемот со копирање / залепеност.

Рестартирајте ја Клипбордот Mac со Терминал

Друг начин ќе биде да се користи терминал. Каде ја извршувам оваа функција? Па, одиме кон Пронаоѓач> Апликации> Комунални услуги. Откако ќе биде пуштен „Терминал“ - се разбира, можете да го користите и Spotlight за негово пребарување - ќе мора да го напишете следново:

плоча за килал

По ова ќе треба да го притиснете копчето «Enter» и да го затворите терминалот. Процесот ќе биде рестартиран. И со тоа, проблемот беше решен. Ако овие два чекори не го решат, да, би било подобро да го рестартираме Mac да се види дали проблемот е решен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хектор Улисес dijo

    Благодарам, работеше правилно за мене, правејќи го тоа од терминалот Јас сум со MacBook со М1 процесор, се надевам дека некој исто така ќе користи