Решете ги проблемите со Сплит Поглед во OS X El Capitan со оваа едноставна опција

Сплитвју-проблеми-поправете-0

Таканаречената Сплит-приказ или употреба на поделен екран на две апликации истовремено не е ништо ново, долго време оваа функција може да се симулира во различни верзии на системот, нешто што ја намалува неговата функционалност до промена на големината на прозорецот на апликацијата што одговара на половина од екранот, правејќи го истото со втора апликација во другата половина. Апликации како Снимете на OS X тие го постигнаа истото автоматски без ние да треба да го правиме тоа рачно.

Да бидеме фер, единствената точка што ја дава оваа одлика на Сплит преглед и дека не може да се „игра“ од неа рачно прилагодување на прозорците, е тоа што тоа ни дава можност да имаме целосен преглед на двете апликации истовремено, односно без прозорските рамки, со кои ќе добиеме во работниот простор и подобра визуелизација на апликациите.

Сплитвју-проблеми-поправете-1

Сепак, некои корисници кои се обидоа да го користат Сплит Поглед во OS X El Capitan, утврдија дека оваа функција е не работи правилно, не можејќи да ги активирате двете апликации истовремено на поделен екран.

Овој проблем со неможноста да се активира Сплит Поглед обично се должи на фактот дека корисникот се ажурирал на OS X El Capitan од претходната верзија на оперативниот систем и со многу специфично опкружување каде што кога се препишуваат одредени датотеки, функцијата Сплит екран е оневозможена. Дури и да е така, тоа не е непремостлив неуспех и постои многу едноставно решение што ќе ни овозможи да ја активираме опцијата без да мора повторно да инсталираме ништо.

За да го направите ова, ќе ги отвориме Системските преференци преку горното мени. Еднаш внатре ќе избереме Контрола на мисијата во првата линија на опции. Unе го одштиклираме и повторно ќе го провериме полето „Екраните имаат посебни простори“, ќе ги затвориме сите апликации и ќе го рестартираме Mac.

Откако ќе се рестартира, треба да можеме да го активираме Сплит Поглед, објаснет е начинот на кој тоа се прави во следната статија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   лупита dijo

  Не работи за мене, јас веќе го направив тоа и не можам да го активирам, ве молам помогнете ми

 2.   Оскар dijo

  Јас го направив тоа како што е објаснето и не работи

 3.   корисникот dijo

  Работи ... само одштиклирајте и повторно бирајте.
  Потоа, одјавување како што е наведено и кога повторно ќе влезам, приказот Сплит веќе работи за мене.
  Благодарам