Решава грешки со Mail по надградба на OS X 10.10.4

Проблеми-пошта-јосемит-0

Многумина биле корисници кои пријавиле различни проблеми со апликацијата за пошта По ажурирањето на OS X Yosemite 10.10.4, особено во сметките на Gmail или Exchange, иако не е одлучувачко кога може да ви се случи, како што се случува со сите видови сметки за е-пошта.

Проблемот е токму во тоа што не можете ниту примајте ниту испраќајте е-пошта Поради фактот што се појави грешка при проверка на автентичноста на сметката, или програмата не прави ништо директно и ниту влегува ниту остава пошта, обидувајќи се постојано да се поврзе со серверот за пошта.

Проблеми-пошта-јосемит-1

За да ја избегнеме оваа грешка што е можно повеќе, ќе треба да провериме дали одредена опција е правилно конфигурирана и активирана. во преференциите за пошта Тоа може барем да ни помогне да спречиме повторување на оваа грешка во нашиот систем.

За да го активирате, тоа е многу едноставно, само ќе мора да ја отвориме поштата и да одиме на лента со мени во Пошта> ПреференциОткако ќе влеземе во јазичињата за избор, ќе одиме на сметки и ќе кликнеме на „Напредно“ во секоја од сметките што сме ги конфигурирале, во рамките на тоа јазиче ќе видиме опција што вели нешто како »Откриј ги и одржувај ги поставките на сметката автоматски«, ние ќе кликнете на неа за да ја оставите активирана, во овој момент ќе треба само да ја рестартираме поштата и да видиме дали сè работи повторно.

Ако, пак, видиме дека веќе ја имаме обележано таа опција, одштиклирајте го и потоа ја рестартираме апликацијата за веднаш да ги повториме сите чекори за да ја означиме повторно, затворајќи и отворајќи ја поштата откако ќе го сториме тоа за да провериме дали сè работи и дали можеме правилно управување со поштата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   битцеро dijo

  Здраво, станав момче од Apple со купување на iPhone 4S, потоа iPad и, конечно, го сменив стариот компјутер во 21,5-инчен iMac. Тие се добро изработени и добро готови производи, но „не се совршени“. Знам како да се справам со Виндоус и прилично добро се движам во светот на Линукс.
  Сега мојот гнев доаѓа кога Apple издава нов софтвер (трае некое време) тој секогаш го возбудува, како на пример она што го имате на објавата. Тоа е срање и тоа е дека по колку чини производот на јаболкото, тие не се во можност да го избегнат ова, ако не зборуваме за фијаското кога зедоа iOS 8, или компирот на Фотографии, или проблемите со Wi-Fi на iMac, односно ставате софтвер на улица и не знаете како се одвива ... Добро е.

  Вистински следбеник на „Јас сум од Мек“
  Поздрав.

 2.   марс 1463 година dijo

  По неколку дена без проблеми со Мејл, денес се случи повторно. Ги следев чекорите што ги кажуваш, но сè уште не работи за мене. како што вели Битцеро, тие секогаш заебаат работи што работат ...

 3.   Карлос Гтц. dijo

  Истото ми се случува, јас веќе го сторив тоа, но сепак не работи.
  Толку добро што одеше по пошта, мораше да го посра.

 4.   луција15 dijo

  совршено !!!!!!!!! Ви благодарам многу за придонесот! решено

 5.   Маслиново dijo

  Излегува дека опцијата што е активирана се појавува во сиво и не можам да ја променам… не знам како да го направам тоа. Сепак, во мојата сметка на icloud успеав да го сторам тоа.

 6.   Cristina dijo

  Истото ми се случува, Детектирај и одржувај ги поставките на сметката автоматски се појавува во сива боја ...

 7.   Хилда dijo

  Здраво. Ми испраќа прозорец за ажурирање пошта, тој се отвора и затвора цело време и не ми дозволува да го користам Mac во ништо друго. Дали знаете како да го решите ??? Имам видео од грешката, но не знам како да го поставам тука. Благодарам

 8.   Адријан dijo

  Здраво. Имам проблем и не знам дали е од програмата за пошта или е од откажување на мојот мак. Мене ми се појавува прозорецот со информации за миграција .. тој се појавува и исчезнува и не ми дозволува да правам ништо друго на компјутерот …… ПОМОГ.

 9.   Хавиер Камара dijo

  Мојата пошта заглавува по ажурирањето и не можам да го отворам панелот за преференции, тоа е сиво
  помош