Решение за дамки од магла на алуминиум iMac

На многу страници во блогосферата и форумите, прочитав за целосна размена на iMac со гаранција, купување на средства за одвлажнување и многу слепи стапчиња за да се справам со проблемот со замаглување на очилата iMac.

Решението е толку едноставно што треба да се најде во упатствата бидејќи не бара ништо посебно.

Не е решение за проблемот, станува збор за чистење на стаклото на многу поудобен начин.

Стаклото на iMac е прицврстено магнетски, така што треба само да го повлечеме, за ова ќе користиме типична чаша за вшмукување што се користи за обесување партали од кујнски плочки или вшмукување чаша од автомобилски GPS лулка; кој било вид на вшмукување чаша ќе направи. (Ако немате вшмукување чаша, користете целофанска хартија, правејќи импровизирана рачка во средина)

 • Ние ја лепиме чашата за вшмукување во еден агол од чашата и фрламе
 • Ја миеме чашата во кујнскиот мијалник (со крпа до формирана магла, во ред е, но веќе ја искористивме можноста да ја исчистиме)
 • ние го исушиме со крпа или нека се исуши каде што садовите
 • ја ставаме чашата на место

Лесно како тоа.

Додуша, проблемот доаѓа од недостаток на дизајн во iMac, но мислам дека решението е толку едноставно што, барем за мене, не вреди да се борам со Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

71 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Рохас dijo

  И, како можете да ги исчистите маглата и габите во екраните на macbook pro? Ви благодарам и кој може да ми даде решение за овој проблем

 2.   Хозе dijo

  Не знам, го гледам решението толку едноставно што сигурно има трик хехехе. Мислам, можеби ќе можете да го исчистите стаклото, но не спречувате прашина да влезе додека е отворена. Навистина не знаеме како влијае ова на имакот.
  Не се сомневам дека вашето решение е ефикасно, тоа е толку лесно што можеби затоа се сомневам
  поздрав

 3.   јака101 dijo

  @ Јозе Ајде да видиме, работата е фиока, што стои зад убавото стакло не е ништо повеќе од генерички сјаен монитор, ајде да одиме ако фати прашина од стаклото да се отстрани неколку минути, ќе го исчистите како и секое друго што не доаѓа со стаклото.

  @Alberto Rojas Вистината е дека не знам како да го отстранам стаклото од новиот MacBook pro, немав кој да го тестирам. Не мислам дека оди и со магнети со толку малку простор, но можеби има некаков вид на затворачи или нешто слично, дали сте пробале да влечете со шолја за да видите што ќе се случи?

 4.   Фелипе dijo

  Секако е лесно, лесно со малку шолја. Имав, имам траги од влага. Дозволете ми да објаснам, на екранот сè уште има мали траги на горниот дел, што исто така се случи со стаклениот капак, овие, само што ги избришав сега, но другите? Како и да е, не знам дали е тоа нешто повеќе од недостаток во дизајнот ... Имаат идеи? благодарам

 5.   јака101 dijo

  @Felipe велите дека има влага ПОД сјајното покритие на мониторот како и на стаклото ??? бидејќи ако е одозгора, се чисти како и секој друг монитор, ако сакате со таков вид пена да ги исчистите мониторите ...

 6.   Алберто Рохас dijo

  Екранот на мојот MacBook Pro е 17. А маглата и дамките се наоѓаат внатре или подолу, не над нив. Ми се чини дека треба да се расклопи од обвивката. Дали некој се осмелува да го направи тестот?

 7.   јака101 dijo

  @Alberto Rojas Но,… од 17? Macbook pro? Не е Unibody, секако, ајде, нема стакло напред, само екран ... добро, лошо решение, мислам дека твојот проблем е веќе Apple ...

 8.   Алберто Рохас dijo

  Не е единечен, тој е 2.33 GHz. Замислував дека е нешто поделикатно. Не можете да ги замислите проблемите при ретуширање на фотографиите, духовни црни точки насекаде. На Епл тогаш.

 9.   јака101 dijo

  Ако имате црни точки, тоа е затоа што има мртви пиксели, за Епл, но сега!

 10.   Алберто Рохас dijo

  Точките повеќе личат на неправилни, безоблични дамки како габи кои се појавуваат во фотографските леќи.

 11.   јака101 dijo

  Радувајте се тоа чудно… на Apple!

 12.   Троколозо dijo

  Здраво на сите. Отстранувањето на екранот е најефективното и најдолготрајното решение, но има и уште едно побрзо решение без потреба од отстранување на екранот: земете фен за коса и дувајте топол воздух директно на екранот на imac, за неколку секунди ќе има кондензација недостасува Како што велам, тоа е брзо и практично решение, но по време дамките повторно ќе се појават ако местото е многу влажно. Поздрав

 13.   МАНОЛО dijo

  Здраво, сакав да прашам дали со отстранување на стаклото, досадниот сјај исчезнува.

 14.   Диего dijo

  Хахахаха ..., вие корисници на Мек, сметам дека се неверојатни.
  Само не разбирам, се разбира, зошто не ја ставите чашата во машина за миење садови со ултра калгонит.
  Човеку, вистината е дека ова е непростлив неуспех, ако купев еден и платев 1700 евра за да ги имам овие проблеми, ќе врескав на небото. И јас не сум изгубен корисник на Windows кој не прави ништо друго освен да критикува јаболко, напротив, откако страдав од win vista, сакам да купам imac, но гледајќи го овој неуспех и друг што се чини дека ги дава со возачите на графиконот Повеќе сакам да чекам да видам дали ќе го решат, бидејќи од 1649 евра чини моделот што го сакам, тие не се трошат секој ден.
  Вие, корисници на јаболка, треба повеќе да се жалите кога некој од производи од јаболко е дефектен или има сериозни недостатоци, бидејќи на овој начин јаболкото многу повеќе би се грижело за задоволување и компензација на своите корисници. Но, ако напротив, тие постапуваат како што постапуваат, изразувајќи лево и десно задоволство за производот, па дури и понекогаш, претворајќи ги неговите недостатоци во доблести (случај на iphone), нормално е дека компанијата не ги става батериите на 200% за решавање на проблемите.

 15.   Алберто Рохас dijo

  Јас ти кажувам дека работата лесно се поправи. Бидејќи имам Apple Care, Apple го смени мојот екран бесплатно.

 16.   Сакура dijo

  Секако, затоа што не ја ставате чашата во машина за миење садови со ултра калгонит.

 17.   Алберто Рохас dijo

  Сакура, запрете ги глупостите, идејата за коментарите е дека тие се продуктивни и корисни, затоа навистина си помагаме едни на други.

 18.   Фонси dijo

  Мојот проблем е малку комплексен, имам совршена хоризонтална линија со темна боја, иста боја со магла, одлево лево, линијата е со димензии околу 8 см како да ја имам нацртано со правило и може само се гледа со јасни бои. Понекогаш исчезнува кога макот е исклучен со денови, го вклучувам и го нема, но почнува да се покажува со часовите и се појавува малку по малку подолго време без да се исклучува машината. Да ја кажам вистината, и го исчистив стаклото, км се чини дека е застоено метракилат, и го остави пенливо од златото, но за жал гледам дека е зад тфт, и не се осмелувам да го отворам макот за да исчистам тфт Зад, не знам за луѓе, но тоа покажува многу, и јас сум графички дизајнер и досаден, покрај тоа сум остија д мик со овие работи и цената на макината не е баш ефтина .... ви благодарам на сите

 19.   Армандо dijo

  Фонси, ќе видите во LCD мониторите, осветленоста и боите се произведуваат на различни начини, излегува дека боите се создадени од пикселите на LCD-то, но осветленоста е предизвикана од хоризонтални ламби зад неа, па ако имате грешка една од тие ламби треба да контактирате со јаболко

 20.   јака101 dijo

  Да, вашиот TFT е расипан, мора да го поправите и мора да биде покриен со гаранцијата.

 21.   Сократ dijo

  Здраво многу добро, имам iMac 24 ″ 2.8 ати радеон итн итн итн ...

  Како и многу луѓе ... ги добив среќните дамки во поликарбонатната плоча ...

  Мониторот на Самсунг и супер-погонот исто така не успеаја во мене ... но тоа е друга приказна.

  Дури и под гаранција, тие систематски го менуваа стаклото секој пат кога маглата ќе излезе во горниот лев агол.

  Во моите различни екскурзии до ктуин, можев да видам во редот на техничката служба неколку iMac идентични со моите со истиот живописен цртеж… автентичен Реноар… плод на високите температури ..

  Веќе се надвор од гаранција ... дамките траеја само 2 3 дена за да се појават ...

  Затоа, кога видов како се расипува монитор ... ризикував ...

  Извршив изолација и повеќе решенија, но никој не работеше ...

  Ова беше мојот последен обид да се ослободам од треската на моето момче ... па го дупнав ...

  Да се ​​обидам да му го спасам животот ... Јас со посебен картон го изолирав изворот кој е вистински виновник ... за сè ... премногу жешко ... премногу ... Велам дека на ниту еден инженер не му паднало на памет да го стави изворот како Mac mini ??, ...

  Во моментот веќе се тркала и излегува топлина што скоро гори одзади .. Мислам дека целата таа топлина внатре е многу деструктивна и повеќе со монитор од ваков тип ...

  Ако работи, нешто што сè уште не го знам .. tellе ти кажам… Поздрав!

 22.   јака101 dijo

  Добра идеја човече, но откако влеговте, можевте малку да ги центрирате и порамните дупките за да ги исправите.

 23.   Сократ dijo

  Здраво, ако дупчалката се лизна малку ... но таа работеше, екранот не е обоен повторно, работи исто така кул, топлината излегува од изворот импресивно ... можеби ќе ми трае уште едно повлекување ... поздрав!

 24.   јака101 dijo

  Се уште би било добра идеја претходно да ги обележите дупките за дупките за да не отстапува кога ќе започнете со дупчење. Исто така постои и софтвер, одредена контрола на вентилаторот што ви овозможува да ги поставите навивачите на компјутерот со поголема брзина за да исфрлат повеќе воздух од горниот слот, иако iMac тогаш може да направи бучава и тоа не е кул ...
  Во моментов, јас само подлегнав на curубопитност и го инсталирав за да ја тестирам бучавата. Да, звучи да, но температурата што го означува падна за 23 степени, од 73 падна на 50. Јас го отстранувам затоа што не ми е гајле дали е жешко, не звучи и не добивам пареа, исто така оптималната температура на работата на албумот е тешка 68 ° толку подобра без контрола на вентилаторот.

 25.   Марија Е. dijo

  Ви благодарам!!! Бев надвор од куќата за Божиќ и со студот што го правеше, кога се вратив ја најдов стаклата од мојот iMac замаглена внатре. Го ценам овој пост затоа што откако прочитав неколку блогови и форуми, помислив дека ќе биде тешко да се реши ...
  Јас го извадив заштитното стакло без проблеми, лесно го исчистив и како што вели, се постави сам.
  Јас сум со Mac кратко време и го сакам. Можеш да критикуваш, нема ништо совршено во овој живот (да не бидеме попопистички од папата). Но, јасно ми е дека каде што има грешка во Епл, секогаш постои едноставно и практично решение.

 26.   алексуко dijo

  Јас го расклопив заштитното сјајно стакло, продолжив да го чистам внатре и надвор, и сè уште ги имам среќните дамки. Чистењето е извршено темелно, со вода, изопропил алкохол, повеќе вода, сушење и дивокоза. Јас дури го снимив за да разгледам подоцна, и ништо. Ги имам тие места во мониторот. Јас веќе сум очаен.

 27.   јака101 dijo

  Тие веќе не се пареа, тие се чад.
  мора да го одделите капакот од мониторот и да го исчистите, но ова е веќе многу посмело. Ми се случи да ја испробам контролата на вентилаторот за СМЦ со вентилација на премногу топлина да се искачи на горниот дел од мониторот и да извалка.

 28.   лигњи dijo

  здраво колеги од треска за овие неверојатни уреди; Еј, имам 15-инчен алуминиумски макбупропро, а неодамна се појавија неколку светлосни точки на екранот, две од нив, но тие се наоѓаат само на врвот на „контролната лента“ (датотека, уредување, приказ, историја, итн.) .) Јас сум малку луд и сакам да измислувам повеќе, па кога мојот Mac се прегрее и заглави при рендерирање на видео или други тешки процеси, барав решение за да го оладам под вода, под него, со систем кој се модифицира од минијатура вештачка фонтана (тоа е мал мотор што извлекува вода од чаша и го испраќа назад до чашата преку долго црево; го ставам цревото во спирала под мак и воила, првиот мак ладен со вода што го реков .. .) освен светлосните точки на контролната лента, има и еден вид мала гребнатинка внатре, што се наоѓа во долниот лев дел од екранот; исто така се појави неодамна.
  Освен сите овие податоци, ќе ти кажам дека го користам компјутерот 8 часа по ред или повеќе затоа што сакам да работам цела ноќ, понекогаш толку го загревав што системот (osx) полудува и дава дефекти дури и откако ќе го исклучите и вклучите со часови подоцна, но ова се случи неколку пати и се поправи.
  Те молам, помогни ми, јас сум студент, и ако оваа машина се зафркне, мислам дека не можам да купам друга уште долго време. ПОМОШ !!!!!!!! благодарам пријатели

  Поздрав од Јужна Америка.

 29.   лигњи dijo

  мојата девојка е 15 инчен Macbookpro, 1.83Ghz Intel core duo,
  2 GB 667 Mhz DDR2 SDRAM, и тој е стар неколку години, јас сум негов втор сопственик, затоа го купив од втора рака. неодамна ја сменив батеријата за многу ефтин кинески генерички, а пред извесно време ја сменив мемориската картичка за онаа што ја имате сега.

  друго прашање: како ја мерите температурата на вашите мак-книги; Може ли да го сторам тоа со тестер што носи функција на мерење на температурата? Која е оптималната или нормалната работна температура? Што ако можам да го користам тестерот за мерење температура каде што го ставам сензорот? Во кој дел од компјутерот го ставам сензорот на тестерот? делот каде што мојот Macbook најмногу се загрева е подолу, помеѓу батеријата и работ каде што е екранот.

 30.   лигњи dijo

  (ова е мојата девојка):

  Име на модел: MacBook Pro 15
  Идентификатор на модел: MacBookPro1,1
  Име на процесор: Intel Core Duo
  Брзина на процесорот: 1.83 GHz
  Број на процесори: 1
  Вкупен број на јадра: 2
  L2 Кеш: 2 MB
  Меморија: 2 GB
  Брзина на автобус: 667 MHz
  Верзија за подигнување на ROM: MBP11.0055.B08
  Верзија на SMC (систем): 1.2f10
  Сериски број (систем): W86110R0VJ0
  Hardware UUID: 00000000-0000-1000-8000-0016CB881CFB
  Сензор за ненадејно движење:
  Држава: Овозможено

 31.   лигњи dijo

  Дали некој слушнал за програма што може да исправи бели дамки наречена „Pixel Fix“ ???

  Дали некој знае како да го користам ????

  на друг форум велат дека местата се должат на фактот дека голем број на транзистори (или како и да се викаат) од оние што контролираат пиксели се надвор од контрола, велат таму, дека Pixel Fix може да ги конфигурира.

  гомна помош !!!!!!!!! мојата универзитетска кариера зависи од оваа машина и сè уште треба да превртам грав (па затоа разговараме овде).

  не ми верувај педер, дали студирам аудиовизуелни медиуми споменувам кино, фотографија и видео; Јас во основа работам со дигитална обработка на слики, и срања ако го заебеш екранот, тоа навистина многу ми влијае.

  добро благодарам уште еднаш мали браќа.

 32.   лигњи dijo

  (пријатели го најдов ова, но сепак одговорете ми ве молам):

  Добивте плазма или ЛЦД-монитор со заглавен пиксел (никогаш не ја менува бојата)?

  Имате монитор со точка која секогаш изгледа малку посветла или малку потапа од остатокот од екранот?

  Значи, она што го имате е еден или повеќе заглавени пиксели.

  Пред сè, треба да се забележи дека не зборуваме за мртви пиксели.

  Мртвиот пиксел е нормално оној што се појавува целосно црн, без оглед што се случува на остатокот од екранот; тоа е да се каже, тоа е мртво, без боја.

  Затнувањето на пиксел може да биде предизвикано од дисфункција на транзистор или нехомогена дистрибуција на течен кристал или плазма.

  Ако го имате овој проблем, постои лесен начин да се обидете да го надминете:

  * Исклучете го компјутерот и мониторот. Користете влажна крпа или крпа, ставете умерен притисок на проблематичната област.

  Осигурете се да не притискате на други делови од мониторот, бидејќи може да предизвикате проблеми во другите сектори.

  * Додека вршите притисок, вклучете ги мониторот и компјутерот.

  * Отстранете ја ткаенината и се надевам дека заглавениот пиксел се врати во нормала.

  * Притисокот помага да се растера течноста околу областа каде што може да се заглават еден или повеќе пиксели. Ако ова не го реши проблемот, не се откажувајте.

  Може да пробате софтвер за поправка, како што се JScreenFix или UDPixel, со кликнување на линковите подолу:

  http://www.jscreenfix.com/

  http://udpix.free.fr/

  Забележете дека методот што е само опишан е корисен само за заглавени пиксели, но нема да работи за мртви пиксели.

  Исто така, иако има тенденција да има голем процент на корисност, соодветно е да се напомене дека има моменти кога заглавените пиксели нема да сакаат да се вратат во нормала со оваа техника.

 33.   јака101 dijo

  Каламаро: Одделете го тој МБП и исчистете ги отворите за проветрување. Не е нормално да е толку жешко што го полудува OS X.
  Имав еден од оние кои работат 24 часа на ден, достигнувајќи ажурирање од неколку месеци по ред.

  Патем, многу интересно за мртвите пиксели ... ќе пробам. Има своја логика.

 34.   алексуко dijo

  JACA101, ако, како што велите, тие се чад и не се пареа, како го решивте? Ако треба да го расклопам случајот, нема проблем. Но, видов туторијал кој го расклопуваше во целост и мислам дека не можам да пристапувам повеќе отколку што имав. Мислам дека што се однесува до мониторот нема повеќе. Differentе беше поинаку ако сакав да нескопосничам нешто друго, но штом ќе го отстраните сјајниот заштитник, што друго можете да направите ???

  Како примерок, ви го оставам упатството што го разработив за кого може да служи, или во случај некој да помисли како да ги отстранам дамките од чад.

  http://www.vimeo.com/10670105

 35.   јака101 dijo

  Па, сè уште не сум решил да го поправам, но ќе го направам тоа.
  Денот кога ќе го сторам тоа, ќе снимам видео од процесот.

 36.   алексуко dijo

  Според jaca101, во случај да може да се реши нашата човечка дамка, како мислите дека треба да се направи тоа? Тоа е, ако го отстраните сјајниот пристап до мониторот, а вториот ги има дамките во него, како ќе ги исчистиме? Не гледам решение бидејќи повеќе нема парчиња на средина, мониторот е невозможно да експлодира, барем е тоа што го видов.

 37.   јака101 dijo

  Ништо не е невозможно ... Знам дека моите дамки се под сјај, кога ќе го скршам ќе го поставам видеото, ако склопот е радикално недостапен, тогаш можеби е потребно да се наруши таа радикалност, но ако тоа прекршување е штетно за функционирање, тогаш ја мерам можноста да го потопам целиот монитор во изопропил алкохол или некоја друга диелектрична течност што ќе ги исчисти дамките со контакт.

 38.   алексуко dijo

  Можеби не сум се објаснила добро, или нешто ми бега. На моето видео што го објавувам, можете да видите како го отстранувам сјајниот. Па, јас темелно исчистив сè со изопропил алкохол, и ништо, бидејќи дамката не беше таму, туку во внатрешноста на мониторот. Затоа, колку и да му дадов, тој беше бескорисен.
  Единственото решение што го гледам е ако покрај отстранувањето на првиот заштитник или сјајниот, мониторот може да се расклопи, но тоа ми звучи како големи зборови, па дури ни во видео што се пушта на Интернет од техничкиот сервис на Apple не е « интуирана »Дека мониторот може да експлодира. Исто така, би бил ризик.

  http://www.vimeo.com/10670105

  Некој има идеја за брикоманија?

 39.   јака101 dijo

  Ако добро се објаснивте, да ... Јас сепак се осврнувам на расклопување на самиот глоси монитор одвнатре и во случај да не може да експлодира, потопете го целосно во диелектричниот раствор. Не мислам дека течностите на обоените ќелии се водоотпорни.

 40.   Машина dijo

  Значи, мислите дека треба да го отстрануваме стаклото од екранот секогаш кога ќе го исклучиме компјутерот, бидејќи по исклучувањето, дамките од топол воздух или топол воздух повторно се појавуваат. Јас не сум конформист како тебе.
  Поздрав.

 41.   igor dijo

  @alexuco

  http://www.vimeo.com/10670105

  Овој метод што го предавате може да се направи и на новиот iMac? И 21,5 27 или XNUMX ″?

 42.   Јолумафез dijo

  Alexuco, решението што го предлагате, беше совршено за мене и беше многу лесно да се изврши. За неколку минути ставив крај на неколкунеделното страдање, само размислувајќи за полнење на мојот 7-инчен iMac Core i27 на услугата на Apple, дури и ако е покриено со продолжена гаранција повеќе од две години.
  Не знам колку време ќе биде потребно пред да се повторат дамките (дифузни сенки) во горниот лев и долниот десен дел од мониторот. Кога чистев со изопропил алкохол, забележав дека ткаенината е малку обоена во црно-црна боја, па претпоставувам дека е влажна и малку чад (појаснувам дека сум пушач, за секој случај). Површината на мониторот беше ослободена од дамки, бидејќи тие беа исклучиво на заштитното стакло.
  Забележувам дека мојот iMac е фактура од крајот на 2009 година, така што презентацијата на стаклото малку се разликува од моделот што се користи во видеото со објаснување.
  Уште еднаш благодарам и ја препорачувам постапката на секој што има минимум смел.

 43.   АниТА dijo

  Многу добар совет. Иако не знам дали би било толку смело да се прибегнам кон нив, но сигурно во случај на ваков проблем ... би го пробал!
  Само што видов влажно место на мојот iMac екран долу десно. Прочитав пост со бакшиш, му давам топлина со фен и го сторив тоа. Но, сега повторно погледнав и не знам дали е тоа што не сум направил добро или е дека се враќа во форма!
  Againе го земам фенот повторно ...

 44.   I-tek.es dijo

  Одличен партнер за совет. Вшмукување чаша, велур и повторно да работиме. И патем, уживајте да гледате како момците на Apple ги завршуваат ентериерите. Ви благодарам

 45.   Алваро dijo

  Здраво, имам слика од 21,5 од крајот на 2009 година. Обидувајќи се да го отстранам среќното стакло што го покрива екранот, ме скрши на половина ... Магнетите беа виновни кога веќе бев разделен, а оној во еден агол беше остави со мене. половина од кристалот во другата рака .. Како и да е, дали некој знае каде може да се купи друг кристал? Не знам што ми дава да го имам вака без стакло, се чини дека кутрата работи

 46.   јака101 dijo

  Ју, еве: http://www.ifixit.com/Apple-Parts/iMac-Intel-21-5-Inch-Glass-Panel-EMC-No-2308/IF173-001?utm_source=ifixit_cart&utm_medium=cart_product_link&utm_content=product_list
  Малку скапо да е, но леле ...

  Едит: Само што видов дека ова парче работи само во САД.

 47.   јака101 dijo

  Можеби можете да прашате Benotac или кој било препродавач на премии за јаболка што имаат техничка услуга.

 48.   Сачи dijo

  Здраво, го имам истиот проблем со екранот и проклетата магла.
  Сакав да знам дали откако ќе го исчистите, проблемот заврши или треба да го правите тоа од време на време. Ви благодарам

 49.   јолумафез dijo

  Пред околу една година го извадив заштитното стакло кое беше извалкано од магла и внимателно го исчистив. Сега го повторив процесот, бидејќи благословените точки се вратија, но со лоша среќа открив дека на екранот имаше и слабо, но видливо место, по целиот десен раб. Открив дека кога ќе го вклучам компјутерот, ова место е тешко видливо и се зголемува со загревањето на мониторот. Ова е загрижувачко и ќе се обратам до услугата за гаранција што сè уште е во сила, бидејќи се плашам дека со текот на времето ќе се влоши.
  Мојата теорија е дека овие iMac генерираат прекумерна топлина, дека не се распрснуваат ефикасно како што треба. Се надевам дека најновите модели со пристаништа за гром го подобрија овој аспект (досега ми се чини дека го имаа, но не знам до кој степен).
  Мојата навика беше да ја одржувам машината вклучена 24 часа на ден, покажувајќи слајдшоу на фотографии кога не се користи. Мислам дека употребата не е добра за овие компјутери, па затоа советувам да не се користам.
  Мое мислење е дека е побезбедно да се купи кино-дисплеј или монитор за грмотевици (што не создава толку многу топлина, можеби) и Macbook pro, на пример.
  Се додека самиот монитор не е обоен, добра идеја е да го гледате надворешното стакло за магла и да го чистите колку што е потребно почесто. Ако се извалкавте еднаш, скоро може да очекувате дека тоа ќе го направи повторно.
  Друга идеја за која размислував е да поставам околу три мали вентилатори (како што се оние на одредени видео картички или процесори) во долните слотови на основата на мониторот, со цел да се присили влезот на воздухот малку кон внатрешноста, да им помогне дефицитната работа на системот за внатрешна вентилација. Doе го сторам тоа веднаш штом ги добијам тие фанови.
  Среќа.

 50.   Aака101 dijo

  Дамките од магла ќе се појавуваат сè додека атмосферските услови не се „решат“

 51.   јолумафез dijo

  Совршено е точно: Ако причините не се променат, ефектите ќе се повторат. Меѓутоа, под истите услови на животната средина, ги одржував другите машини и монитори без проблеми. Без непријатности од маглата што се случи и се повторува на 27 ″ iMac од крајот на 2009 година. Излегува дека е валидно да се сомневате дека дизајнот на овие iMac претставува дефицит на ладење или некоја друга структурна ранливост, што предизвикува гореспоменатиот проблем во значителен број од овие единици. Претпоставувам дека не е случај за сите нив, што сигурно ќе го доведе Apple во сериозни проблеми. И се надевам дека во секој случај новите iMac имаат дополнителни превентивни поправки.Немам целосно изгубена доверба, бидејќи ја добив новата пред неколку дена. Како и да е, ќе го гледам внимателно во случај да се повтори историјата, а исто така, ќе се обидам да не го чувам вклучен ако не е во употреба, премногу долго, што го правам невнимателно со компјутерите со Виндоус. Дури и ќе внимавам на 15 ″ Macbook pro, исто така неодамна купен. Со Mini немав проблем да користам генерички монитор, под истите услови на животната средина, да го користам (како што сега имам намера да правам со iMac) како аудио и видео сервер, многу часови на ден.
  Поздрав.

 52.   чаб dijo

  ПРОБЛЕМОТ Е влагата, јас се обидов да го избришам облека за амортизери и еден од аглите што се присутни дамки, го отстранувам стаклото и не работи од моментот кога влагата се навлезе во стакло што доаѓа од фабриката и што може да биде НЕ ЧУВАМ МНОГУ ИМАМ ИДЕА. ИСТО ПОСТАВУВАЈТЕ НА ФИРМИ НА СИЛИКА ГЕЛ ДА ПОГЛЕДНЕТЕ АКО ПОМОГНЕ НА МАЛКУ ОБВИНУВАЕ НА ВЛАГНИЦАТА И СЕ ОБИДАМ TO ПОЗДРАВИ!

 53.   Хозе Л Маниерие Ф. dijo

  По некое време, откако мојот 27-инчен iMac се пресели низ мојата куќа (како што и го дадов на сопругата), забележав дека дамките на десниот раб исчезнуваат сами од себе. Ова ме натера да размислувам за можноста постојаните дамки да бидат производ на „магнетизација“ на екранот, како последица на фактот дека во претходната средина има многу електронски уреди, но главно, неколку звучници од домашното кино , стерео опремата и околу четири сувуфери. Сето тоа секако е непостоечко на местото каде што сопругата го користи тој iMac.
  Новиот iMac е на истото место и состојба како и стариот околу 6 месеци, и досега не покажа проблеми со боење. Може да биде дека засегнатиот iMac има систем за degaussing-degaussing, доколку таков систем постои на овој тип на екран, како што е случајот со катодните монитори и телевизорите.
  Во случај влагата навистина да влезе во мониторот, користејќи влажна крпа за чистење, предлагам да разгледате две опции на ваш сопствен ризик: 1) Постојат некои спрејови за отстранување на влага во електронски делови. Може да се обидете да нанесете малку на мал дел од работ на екранот и да ги видите резултатите откако чекавте неколку часа, пред повторно да ја вклучите опремата. 2) нешто поархаично, би било да се нанесува топлина со фен за коса со мал интензитет, или да се стави екранот во близина на грејач на просторот или подобро, средство за одвлажнување.
  Колегата кој напиша дека проблемот ќе опстане сè додека атмосферските услови не се променат е во право ... Јас исто така ќе ги додадам сите услови на околината, како што се мешање или прекумерно или блиско магнетизам.
  Со среќа!

 54.   Хуан Хозе dijo

  Имав iMac отприлика и исто така го имав тој проблем или тие проблеми, бидејќи има два, еден, тоа е недостаток на пропустливост или запечатување на надворешното стакло, на многу влажни места и особено, каде што обично е пушеле, влегува чад и / или влага и ја дамка чашата со денто. Ова е лесно да се реши, како што објасни нашиот пријател jaka101 погоре, вклучено видео. Но, вистинскиот проблем е кондензација на влажноста од топлината произведена од внатрешни уреди како што се: извор, тврд диск, мотор на вентилаторот итн. За да го решите ова ако го немате под гаранција, еве нешто што ми се најде, тоа е нешто обемно, но со малку трпеливост и добри раце може да се реши. Погледнете тука http://www.macuarium.com/cms/macu/guias/index.php?option=com_remository&Itemid=169&func=fileinfo&id=418
  Проблем е што Apple не сака да одекнува, но сигурно за колку чини секоја опрема, се надеваме дека ќе го решат.
  Со среќа на сите.

 55.   Јолумафез dijo

  Написот за тоа како да се исчистат дамките од топлината генерирана од внатрешните компоненти на iMac, е многу комплетен и интересен, иако лично, би имал потешкотии да одлучам да го извршам. Ако машината беше под гаранција, ќе им ја оставев работата на техничарите од Apple. И, ако гаранцијата веќе беше истечена, би размислила истите тие техничари да ја завршат работата. Патем, би ја искористил можноста да побарам надградба на хард дискот до 2 ТБ, ако е можно и некоја превентивна идеја дека проблемот со дамките опстојува, доколку такво нешто беше во ваши раце. За жал, кој и да ја напишеше статијата, вети втор дел, каде што ќе објасни како да се спречи појавувањето на дамките, но јас не сум го видел и не го пронајдов тој втор дел, што би бил многу корисен, дури и кога се одлучувало дали бестрашно ќе стасам во внатрешноста на iMac.
  Поздрав.

 56.   Жозе dijo

  Тој е исклучително лесен за чистење, што треба да го донесете во упатството. Каква цена имаат, не ви кажуваат како да ја исчистите за да можете да се јавите во техничката служба и да ви наплаќате за „пасиштето“

 57.   Димагиќ1 dijo

  Благодарам, веќе размислував да ја повикам Апел за гаранцијата.

 58.   Fatima dijo

  Здраво, ми се случи нешто на iMac што не знам дали е поврзано со влажност: кога ќе го вклучам, целиот екран се појавува со белузлав превез, кога ќе го заспијам и момент подоцна ќе го притиснам глувчето да го извлечам од спиење, тоа е тоа!, екранот изгледа добро и млечниот превез го нема. Дали некој знае зошто се должи ова? Дали некому му се случило? Како го решивте? ... Ви благодарам многу однапред.

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Добра Фатима, која година е iMac што ја имате? Ако никој не ви даде одговор, можете директно да го повикате Apple, тие може да ви дадат објаснување зошто. Се надевам дека ќе го решиш наскоро, поздрав.

   1.    Fatima dijo

    Здраво, многу благодарам што ми одговоривте. Callе му се јавам на Епл како што велиш; компјутерот е од 2009 година. Се надевам дека ќе го поправам наскоро. Поздрав

    1.    Jordорди Гименез dijo

     Благодарение на вас и кога знаете нешто, кажете ни

     Со почит

 59.   Енануел dijo

  Само што го испробав трикот затоа што имав дамки на екранот, мислев дека има добар печат, па не знаев што да направам, го прочитав објавувањето и го пробав со вшмукување чаша автомобил gps. Во моментот кога дојде екранот, можев да го исчистам и тој е поставен. Ми требаа пет минути да го сторам тоа. Ви благодарам.

 60.   Јија рангел dijo

  Имам проблем со MacBook Pro, пред неколку дена открив дека на екранот се појави огромна бела точка. Не знам зошто се должи на оваа грешка, мојот Mac повеќе не е под гаранција.
  Јас не го испуштив, не го изложив на сонце, не можам да ја најдам грешката што ја направив за да се појави оваа дамка. Се надевам дека ќе можеш да ми кажеш нешто, многу ти благодарам за вниманието.

 61.   Ангели dijo

  Здраво! Екранот на мојот Imac изгледа дека е нетранспарентен во горните агли и центарот, се забележува само кога е исклучен; што ќе биде

 62.   Sergio dijo

  Вие сте пукнатина. Два часа давајќи го на екранот, и на крајот се поправа миејќи го со садовите. да живееш ти!

 63.   Josephозеф Исус dijo

  Имам маса од 21,5 ″ што работеше многу добро, уредуваше со финален крој и Adobe premiere cs6, неодамна екранот почна да трепери на моменти и се нормализираше, имам дополнителен екран каде што го гледам интерфејсот на програмата за уредување.

  Пред три дена, екранот на мојот Mac се исклучи, а дополнителниот продолжува да работи покажувајќи ја програмата за уредување, ми кажува дека Mac работи нормално, но со исклучен екран на компјутер, кога ќе го вклучам екранот трепка и останува црн, останува само вклучен дополнителниот екран. Од време на време се вклучува, но не со осветленоста што треба да ја има, таа е нетранспарентна, ги притискам копчињата за осветленост и е максимална, го притискам копчето за пониска осветленост и екранот се исклучува.

  Што може да се случи, дали е оштетена видео картичката или екранот? Ја стартував програмата за дијагностицирање, но не укажува на оштетување.


 64.   Andrew dijo

  ти си машински човек!

 65.   Jocyjoce dijo

  Го вклучив IMAC за да фотографирам, одеднаш ја забележав белата дамка што ги прави нејасни на сликите, и таа растеше. Јас го исклучив и ги сменив местата и оваа магла исчезна. Е се обидам да го исчистам. Но, моето прашање е, дали можам да го покријам со крпа? Бидејќи имам влажност на местото, но во тој дел е сушено во воздух и така беше покриено, тоа ќе биде причина за штетата.

 66.   Луис Мантионе dijo

  Мојот IMAC е купен во 2008 година, работи добро, но има два детали што ме мачат, првиот: ЦД-уредот е интегриран, кога ставам ЦД-то заглави и не излегува на кој било начин , и никој не беше во можност да ми помогне затоа што излезе дека мора да го расклопите и компјутерот е херметички !!!!!, а 1-ри: на екранот почнуваат да се појавуваат закрпи или црни дамки! кои го покриваат екранот, но се појавуваат и исчезнуваат сами, КОЈ МОLDЕ ДА МИ ПОМОГНЕ !!!!!

 67.   Ангел dijo

  Браво за решението, брзо и лесно ми отстрани добро негодување.

 68.   Џонатан dijo

  Ви благодарам прекрасно, беше само за да го отстраните стаклото и дамката исчезна со магија