Додадете ги вашите мелодии на iPhone на едноставен начин од Big Sur

Лого на наоѓачот

Темата за мелодии на iPhone секогаш била различна од другите уреди, но денес сакаме да ја споделиме со вас опцијата што ни ја нуди Apple на најновите достапни верзии на macOS Catalina или најновиот Big Sur.

Системот за создавање мелодии за iPhone со користење на GarageBand е во ред, но многу подобро и попрактично е тонот да се презема директно во .m4r на нашиот Mac и потоа директно да го поврзете iPhone и да го копирате и залепите тонот избран повик.

Па, да се фатиме за деловна активност и да ги видиме едноставните чекори што треба да ги направиме за да го добиеме тој ринг-тон што толку многу го сакаме. Првото нешто е да го преземете тонот во .m4r и за ова можеме да го направиме од мрежата, има многу страници кои нудат ваков тип датотеки за нашиот iPhone. Сега, она што треба да го направиме е директно да го поврземе iPhone со Mac и да продолжиме со процесот.

Откако ќе го поврзете iPhone со Mac, едноставно ја влечеме и испуштаме датотеката .mr4 во самиот Пронаоѓач, точно на местото каде што се појавува прозорецот за синхронизација на iPhone. Паметно!

Ова е целосно валидно за најактуелните верзии на macOS, логично вклучително и најновата верзија на Big Sur и macOS Каталина. Ние, корисниците на Mac, кои долго време се игравме со овие компјутери, се сеќаваме на времето кога Apple ја отстрани опцијата drag-and-drop за додавање тонови со комплициран софтвер iTunes, но ја отстрани во поновите верзии на софтверот.

Сега ова е повторно едноставно и ако не, секогаш можеме да го користиме методот за создавање тон со апликацијата Garageband директно од iPhone, но ова е многу полесно без сомнение.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   педрог dijo

    Откако ќе ја креирате датотеката m4r, понекогаш не дозволува да ја префрлите од Пронаоѓач на иконата за iPhone, туку од Пронаоѓач на икона за iPhone во Музика.