Сè е подготвено за лансирањето на 15-инчниот MacBook Air

MacBook Air

Наредниот месец јуни отсекогаш бил означен со црвено на сите календари на Apple Park. Тоа е месец на WWDC компанија годишен. Најважниот настан на компанијата на софтверско ниво и каде што се користи и за повремено лансирање на хардверот.

Како онаа што се планира да се направи со новото 15-инчен MacBook Air. Според новиот објавен извештај, добавувачите на компонентите на наведениот уред веќе имаат сè подготвено за масовно производство.

Нова статија објавена од Digitimes објаснува дека добавувачите и склопувачите на новиот 15-инчен MacBook Air работат напорно за да имаат добра акција на споменатиот уред веќе произведен на датумите на неговото лансирање.

Сеуште не се знае кога ќе се најде на пазарот, но она што е практично потврдено е дека Apple ќе го претстави на својата годишна конференција WWDC 2023 следниот јуни.

Иако компанијата не очекува дека првичниот обем на продажба ќе биде луд, таа верува дека нарачките на MacBook Air ќе помогнат да се зголеми продажбата на Mac, која стагнира во последниве месеци. Зголемување на нарачките поттикнати од новото 3nm процесор кој го вклучува новиот модел на MacBook Air.

Истиот извештај сугерира дека благодарение на новиот 15-инчен MacBook Air, компанијата ќе ја заврши 2023 година со добри бројки за продажба на лаптопи, дури и подобри од оние во 2022 година.

Од сите нарачки на лаптоп произведени во Тајван во 2022 година, еден 30 por ciento Тие беа 15-инчен екран. Во Купертино тоа го знаат, и без сомнение сакаат парче од таа торта со новиот модел што ќе го лансираат следниот месец. Пита во која претежно доминираат лаптопите базирани на архитектура Интел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.