Сè уште има многу повеќе малициозен софтвер за Windows отколку за macOS

Само го привршуваме месец април, а годинава повеќе од 34 millones на нови форми на малициозен софтвер. За среќа, повеќето ги напаѓаат Windows и Android уредите.

Околината на Apple може да биде критикувана поради многу причини, но јасно е дека во Купертино се трудат да ја одржат безбедноста на содржината на уредите на Apple и креаторите на кодот малициозен софтвер, тие имаат тврд орев за кршење кога се обидуваат да заразат уред со јаболкото обложено на него.

Досега оваа година, забележани се повеќе од 34 милиони нови форми на малициозен софтвер, и двете Windows како Андроид тие остануваат платформи со најголем ризик во споредба со системите на Apple како macOS, OS и iPadOS.

Така, креаторите на кодот за малициозен софтвер пишувале повеќе од 316.000 нови закани за малициозен софтвер дневно во оваа 2022 година, според податоците од Атлас VPN. Овие бројки се засноваат на анализа на податоците од AV Тест GmbH, независен снабдувач на антивирусни и дигитална безбедност.

Минатиот јануари беше забележан најголем скок во развојот на нови малициозен софтвер, со 11,41 милиони регистрирани различни нови примероци. Во февруари беа произведени 8,93 милиони примероци од малициозен софтвер, додека во март беа произведени 8,77 милиони. Речиси ништо.

Така, до крајот на првиот квартал од 2022 година, стигнаа новооткриените закани од малициозен софтвер 29,11 millones вкупно. Злосторство.

Броењето завршува на 20 април 2022 година. И од тој ден, досега овој месец се откриени најмалку 5,65 милиони нови примероци на малициозен софтвер.

Групирани според платформите што ги напаѓаат, Windows ја зема тортата со која 25,48 millones на нови примероци на малициозен софтвер досега оваа година. Откриени се и најмалку 536.000 претходно невидени примероци од малициозен софтвер на Android.

Платформите на Apple изгледаат многу помалку засегнати, бидејќи само тие се земени предвид 2.000 нови примероци на малициозен софтвер против macOS до 20 април.

Иако бројот на малициозен софтвер кој напаѓа MacOS се незначителни во споредба со Windows, Apple сè уште смета дека бројот на закани на платформата е „неприфатлив“ во споредба со iOS. Ранливостите и експлоатирањата не се невозможни на iOS, но сепак се поретки од 2.000-те на macOS.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.