Дали сакате да ја видите веб-страницата на Apple во 2001 година? Wayback Machine ви овозможува

И не само веб-страницата на Apple е достапна во оваа огромна база на податоци што ја наоѓаме на мрежата, можеме да ја посетиме која било страница што ќе ми падне на ум, јас сум дури и од Mac. Па, во случај на јас сум од Mac мора да се преселиме до јануари 2008 година што беше само во моментот кога тој се роди (покажува слика на заглавието).

Во секој случај, она што сакаме да го споделиме со вас денес Не е апликација само по себе, но не е ниту вообичаена веб-страница, во неа ќе ги најдеме сите веб-страници и што се видело на нив на кој било датум. Може да биде корисно во случаи кога треба да ги видиме цените или да споредиме модели на Mac со сегашни, iPhone-и или слични ...

Овој проект е интересен како потсетник за многу корисници и да имаат можност да видат детали или важни промени на веб-страниците од пред неколку години со сегашните. Редизајните и не само производите прикажани на веб-страницата на Apple се импресивни. Овде подолу оставаме пример за Официјалната веб-страница на Apple во 2001 година на која не се појавува ниту iOS:

Без сомнение, може да биде многу интересно да се „губи време“ во овие пребарувања што можат да се извршат на која било веб-страница што ќе ни се појави. Во овој случај, го видовме примерот на веб-страницата на Apple во Шпанија, но можеме да ја посетиме американската или онаа од земјата што ја сакаме. Што повеќе понекогаш е можно да ја разгледате оваа веб-страница, Очигледно не е сè што ќе работи 100%, но curубопитно е да кликнете на врските за да ја видите и навигирате на Интернет.

Како работи или како да се движите

Ова е многу едноставно и едноставно ние пристапуваме на страницата директно од оваа врска и директно треба да ја напишеме URL-то на мрежата што ја сакаме, во нашиот случај ставаме http://www.apple.es, но можеме да ставиме што сакаме. Потоа се појавува самата линија на активност на веб-страницата или она што тие беа во можност да го соберат во оваа огромна база на податоци, календарот со графикон покажува од кога започнала активноста и во Apple.es се чини што беше на 23 октомври 1996 година со наслов за добредојде: Добредојдовте во Apple  

Во секој случај, тоа е многу добра алатка за одредени ситуации. зачувување на целата HTML содржина на изворниот код и со тоа заштеда на што е можно повеќе информации. Понекогаш мрежата може да се расипе или вчита содржината е бавна, но работи одлично. Дали ја познававте?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.