Safari 15.1 бета додава опција за јазичиња во стар стил во macOS Catalina и Big Sur

Сафари 15

Како и со macOS Monterey во верзијата за кандидат за објавување на бета верзија (RC), лансирана по настанот на Apple во понеделник, 18 октомври, најновата бета верзија на Safari 15.1 за програмерите macOS Big Sur и macOS Catalina Исто така, ги прикажува јазичињата со дизајн пред тековниот. Ова значи дека корисниците ќе можат да ја изберат опцијата за управување со јазичиња што ја имаат корисниците кои не се надградиле на Safari 15.

Во секој случај ќе биде достапна и тековната опција за јазичиња за оние кои не сакаат да се сменат. Она што го имаме тука е интересна опција за промена на формат за оние кои с still уште не се прилагодуваат добро на новиот модел на управување со јазичињата во прелистувачот на Apple.

Важно е да се каже дека оваа опција за управување со јазичиња се нуди како алтернатива во поставките во оваа бета верзија, така што секој ќе може да избере каков тип на дизајн на трепки тие претпочитаатНа Контроверзноста покрената по ажурирањето на прелистувачот може да ги брои деновите. Овој нов формат на јазичиња е точно дека може да биде нешто покомплицирано да се управува од претходниот во Safari, но има и поени во своја полза.

Регистрираните програмери можат да го преземат и инсталираат нова бета верзија на Safari 15.1 со најавување на Порталот за преземање на програмери на Apple и пристап до менито Преземања. Логично, за да ја инсталирате оваа верзија на Safari 15.1, потребно е да ја инсталирате најновата верзија на macOS Big Sur или macOS Catalina.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.