Safari започнува нова операција во OS X El Capitan

сафари-osx-ел-капитан

Сега сигурно го преземате новиот оперативен систем на каснатото јаболко, системот на нивните компјутери OS X El Capitan. Систем што доаѓа да се реши Проблеми со перформансите на OS X Yosemite како додаток на новите карактеристики во неговото работење.

Една од новините што доаѓа од раката на прелистувачот Safari е дека отсега ќе можеме да имаме и фиксни јазичиња покрај функција што ќе открие во кое јазиче се репродуцира звук на видео или реклама и да може да се запре без да мора да се внесува. 

Нашиот колега Мигел Анхел Јункос веќе ни кажа за тоа од промовирањето на првите бета верзии на системот, но денес сакаме повторно да разговараме за тоа бидејќи за неколку часа овој нов систем ќе биде системот што милиони корисници го инсталираа на своите Mac. 

волумен сафари

Идејата за која зборувавме не е нова и е дека другите прелистувачи веќе прават слична работа во однос на можното замолчување на страниците присутни во другите јазичиња додека пребаруваме. Што се однесува до Safari, вестите што можеме да ги истакнеме се следниве:

Индивидуални јазичиња (неми или репродукција): Од денес ќе можете да ги исклучите звуците на јазиците индивидуално со кликнување на иконата на звучникот на самото јазиче.

Исклучете ги звукот или активирајте ги сите јазичиња одеднаш: Друга ситуација што може да ја сретнете е дека имате неколку отворени јазичиња во исто време и сакате да ги замолчите сите одеднаш или, напротив, да ја отстраните тишината од сите нив истовремено. За да го направите ова, мора да го користите звучникот што го имате во овој случај во лентата за адреси.

Исклучете ги звукот или активирајте ги сите други јазичиња, освен каде што сме: Ова е трета ситуација што може да се појави, а тоа е дека ако сакате да ги замолчите сите јазичиња, освен оној во кој пребарувате, ќе мора да кликнете со десното копче на глувчето на јазичето каде што сте и во тој момент сите освен тој ќе биде замолчен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Грегорио Руиз dijo

  Откако ќе се инсталира OS-El Capitan, исклучете ја интернет-врската со Parallels Desktop. Како можам да ја вратам таа врска откако ќе започнам и од околината на Windows на Parallels Desktop.
  Однапред барам ваша помош, поздрав и благодарност.