Првата јавна бета верзија на macOS High Sierra 10.13.1 и tvOS 11.1 сега е достапна

macOS Висока Сиера

Момците на Купертино ја започнаа првата рунда бета верзии вчера откако ги објавија конечните верзии на оперативните системи на кои работеа во последните месеци. Прво, и како и обично, првата бета верзија на macOS High Sierra беше наменета за програмерите. 24 часа подоцна, момците од Купертино ја лансираа истата бета верзија во рамките на јавната бета програма, поточно верзијата 10.13.1, така што сите оние корисници кои се дел од оваа програма Сега можете да започнете да уживате во подобрувањата што ќе ни ги донесе оваа нова верзија.

Но, тоа не беше единствената јавна бета-верзија што Apple ја лансираше вчера, бидејќи исто така ја стави на располагање на корисниците на јавната бета-програма tvOS, бета-верзијата на првото големо ажурирање што ќе пристигне во следните месеци на tvOS, верзија број 11.1. Како што е вообичаено, Apple не ги детализира подобрувањата што ќе дојдат од раката на овие верзиибидејќи ја користеше типичната низа подобрувања во перформансите и малите грешки.

Се чини дека конечната верзија на macOS High Sierra дојде од половина година не нуди поддршка за дискови со Fusion Drive, изум на „Епл“ кој конечно не успеал на пазарот. Овие хард дискови во моментот не се компатибилни со новиот формат APFS, иако беа во првата бета верзија што беше лансирана на пазарот.

Друг проблем го наоѓаме на OWC SSD дискови, дискови кои во моментов не се компатибилни со macOS High Sierra, така што не дозволуваат инсталирање на најновата верзија на оперативниот систем за Mac.Како и со проблемот со дисковите Fusion Drive, Apple вели дека работи на решавање на компатибилноста на овие проблеми, така што погодените корисници можат да уживаат во новиот систем на датотеки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.