macOS 12.2 сега е достапен за поправка на проблеми со Safari

macOS Монтереј

За неколку часа, серверите на Apple ја направија верзијата 12.2 достапна за сите корисници на macOS Monterey, ажурирање и вклучува безбедносни поправки, па се подразбира дека нејзината инсталација се препорачува што е можно поскоро.

Ова ново ажурирање го закрпи безбедносното прашање поврзано со Safari зборувавме пред неколку дена во прилог на голем број на помалку важни дупки, но исто така претставуваше ризик за безбедноста на корисниците.

Во моментов освен функцијата Универзална контрола, Apple не се очекува да додаде нови функции во следните надградби дека има програми за macOS Monterey.

Во моментов се очекува оваа долгоочекувана функција да потрае неколку месеци, бидејќи најновите официјални информации од macOS во врска со ова укажуваат дека тоа нема да биде до пролетта оваа година, кога функцијата е готова.

Функцијата Universal Control ви овозможува да користите една тастатура и глушец со повеќе уреди Mac и iPad, функција која несомнено ќе им помогне на многу луѓе да го намалат својот работен простор, особено кај оние корисници кои немаат многу простор на располагање.

Ажурираниот Mac со постари верзии како Big Sur или Catalina, исто така, ќе најде ново ажурирање што чека да се преземе, ажурирање што го решава истиот проблем со Safari.

Заедно со ова ново ажурирање за macOS Monterey, корисниците на iPhone и iPad имаат на располагање и верзија 15.3, верзија која исто така го решава истиот проблем со Safari кој беше пријавен пред неколку дена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.