Сега можете да изнајмите Mac mini M1 од час во облак

Црвена

Ако сакате да се тестирате колку добро работат новите компјутери „Епл Силициум“, сега можете изнајмување Mac mini со облак процесор M1, по многу прифатлива цена. Се чини глупаво, но не е.

Ние сме во време на пандемија, а теле-работата стана речиси задолжителна за некои сектори, вклучително и оној на развивачите на апликации. Без разлика дали сте хонорарен развивач и работите сами, или припаѓате на голема компанија и работите од дома, изнајмувањето на Apple Silicon за тестирање на самото место ви решава проблем и повеќе не ве принудува да купи те нов Mac за тестирање на вашите апликации на M1 процесор.

Пристапот до Mac mini во облакот беше веќе можен од крајот на минатата година. Амазон веб-услугите (AWS) започнаа да нудат пристап до единицата Mac mini (Intel) со едно евро на час, во пакети од 24 часа. Скала, европска компанија за услуги во облак, сега ја нуди верзијата М1 процесор на Mac mini by 0,10 € на час, со ист минимум пакет од 24 часа.

Без сомнение, тоа е услуга ориентирана главно на развојни тимови iOS и macOS апликации. Многу е попрофитабилно да се користи овој метод за еднократни тестови во опкружувањето на Apple Silicon отколку да се купува нова опрема за сите развивачи кои работат на проектот, па дури и повеќе ако се телекомуницираат од дома.

Со договор за услугата, имате пристап до 24 часа од вашиот компјутер до Mac mini M1 со најновата верзија на macOS Big Sur и Xcode. Тоа е добар начин да се направат специфични тестови на проекти во развој на Apple Silicon.

Скала ги инсталираше своите нови Mac mini M1 во својот најсовремен центар за податоци ДЦ4 сместен во поранешно засолниште за нуклеарни последици, 25 метри под земја во Париз, Франција. Почнувајќи од денес, клиентите на „Скалевеј“ можат да имаат корист од „Маки мини М1“ од каде било во светот, за 10 центи на час.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)