Сега можете да купите Mac mini M1 со опцијата Етернет од 10 GB

Apple Mac mini

Во вторникот попладне, сите рефлектори беа насочени кон новото iMac M1, На iPad Pro, и долгоочекуваниот AirTags. На крајот од главниот збор, веб-продавницата на Apple повторно профункционираше, со новите ажурирани уреди.

Но, имаше еден од нив, кој исто така претрпе ажурирање вчера, но помина целосно незабележано: Mac mini. Од сега, мини-сините на Apple Silicon Mac се достапни со опцијата за брза мрежа од 10 GB Ethernet, многу побрза од стандардната Ethernet од 1 GB.

Apple го искористи „стопирањето“ на својата онлајн продавница во вторникот поради презентацијата „Spring loaded“ и „лизна“ ново ажурирање на уредот без да прави бучава. Од сега, Mac mini M1 има опционална порта на Етернет 10 Gigabit, што претходно беше достапно само на верзијата Intel на истиот Mac.

Со нарачка на Mac mini M1 од онлајн продавницата на Apple, корисниците сега можат да изберат Mac со 10 гигабитна етернет порта, побрзо од традиционалната порта Gigabit Ethernet. Од вторник оваа опција е достапна за прв пат за моделите Mac mini со процесор М1.

Опцијата ја зголемува цената на Mac mini за 115 евра да се додаде на цената на уредот, кој започнува од 799 евра во неговата најосновна верзија. Оваа конфигурација би била онаа на Mac mini M1, со 8 GB RAM, 256 GB SSD и етернет мрежа од 1 GB.

Доколку сакаме најскапа достапна конфигурација на Mac mini, таа би достигнала 2.064 евра, со Mac mini M1 со 16 GB RAM, 2 TB SSD и 10 GB Ethernet.

Новите верзии со брз етернет сега се достапни за нарачка, со приближна испорака во Шпанија за првата недела од мај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)